Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbarea numelui in caz de adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbarea numelui in caz de adoptie

Care este procedura in cazul in care adoptatorul este strain iar adoptatul este roman, daca numele anterior adoptiei, inca figureaza in romania, iar in strainatate, adoptatul figureaza pe numele de familie al adoptatorului. Ce trebuie facut pentru a se sterge numele din romania?sau ce se poate face intr-o asemenea situatie de dubla identitate practic?ce acte sunt necesare?unde trebuie mers?se poate face prin mandatar?Precizez ca adoptatorul a facut demersurile de adoptie ulterior incheierii actului de casatorie cu mama adoptatului minor, iar la acea data, si mama si minorul erau cetateni romani.

Multumesc
plesuvu, utilizator
plesuvu a scris:

Care este procedura in cazul in care adoptatorul este strain iar adoptatul este roman, daca numele anterior adoptiei, inca figureaza in romania, iar in strainatate, adoptatul figureaza pe numele de familie al adoptatorului. Ce trebuie facut pentru a se sterge numele din romania?sau ce se poate face intr-o asemenea situatie de dubla identitate practic?ce acte sunt necesare?unde trebuie mers?se poate face prin mandatar?Precizez ca adoptatorul a facut demersurile de adoptie ulterior incheierii actului de casatorie cu mama adoptatului minor, iar la acea data, si mama si minorul erau cetateni romani.

Multumesc

Adoptia a avut loc unde? In momentul adoptiei mama si minorul nu mai aveau cetatenia romana?
Sa intelegem ca adoptatorul s-a casatorit cu mama adoptatului,dupa care a solicitat ca minorul sa fie adoptat,doar de el fiind sotul mamei adoptatului.Practic in actul de adoptie tinand cont de faptul ca mama minorului odata cu casatoria ar fii trecut pe numele sotului,automat si numele copilului ar fi fost schimbat in urma adoptiei.Sa intelegem ca adoptia a fost facuta doar in strainatate cu ceva ani in urma ?Pentru ca se stie ca in prezent adoptiile internationale sunt sistate. In acest caz parintii cu actul de adoptie din strainatate,apostilat sau supralegalizat dupa caz se prezinta la starea civila de la locul nasterii copilului si solicita recunostere actului de adoptie si efectuarea mentiunii de adoptie pe marginea actului de nastere.