Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor ce pot face?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

ce pot face?

eu si sotul avem o firma,dar datorita unui contract de confidentialitate la fostul loc de munca,firma a fost inregistrata pe numele fratelui meu.in urma unei relatii extraconjugale a sotului,a luat decizia de a parasi domiciliul si de a divorta.cum pot demonstra ca firma e de fapt a lui...?in urma unei discutii cu contabila firmei,mi s-a confirmat faptul ca el nu are bunuri fixe pe firma si nu figureaza inscris nici macar ca asociat.avem doi copii si nu vrea sa facem nici un act pentru intretinerea acestora.va multumesc anticipat si astept un raspuns de la dvs.
Nu puteti invoca propria dvs., culpa .Nu puteti si nu trebuie dovedit ca firma e a sotului atata timp cat e pe numele altei persoane .
In ce priveste incredintarea si pensia de intretienre a minorilor ,va stabili instanta cuantumul pensiei si obligatia de intretinere .Introduceti divortul si toate se vor rezolva.
Problema nu este asa de complicata pe cat se pare. La firma respectiva daca nu are obligatii nu are nici drepturi. Privind pensia de intretinere pentru cei doi copii minori, puteti cere sa fie obligat sa plateasca o pensie in favoarea minorilor 1/3 din salarul net mediu pe economie.
Cererea puteti sa o formulati pe Ordonanta Presedintiala, pentru ca presupune urgenta si executarea vremelnica, pentru ca in timp cuantumul pensiei se poate modifica in functie de veniturile celui care plateste, deasemeni si de nevoile acestuia, cat si ale celor doi minori. Instanta este aceea care va dispune;;;:((:sorry: