avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariat sau srl
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariat sau srl

sotia mea este medic si i s-a propus un contract de catre un spital privat. are de ales intre salariat normal si a infiinta un srl. daca ceea ce deriva la salariat le cunosc, ceea ce se va intampla cu srl-ul sunt necunoscute pentru noi. ce implica un srl si carew sunt costurile acesteia in raport cu spitalul si in raport cu finantele publice. ce taxe si impozite se platesc de catre srl. multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: Popa Adrian , Contabil 21:42, 28 Februarie 2011
Buna seara.
Taxe SRL

Impozit profit sa venit (depinde ce alegeti)
TVA- daca obtati pentru el
Contributii salariale obligatorii - daca aveti salariati

Alte taxe si impozite locale
Ultima modificare: Luni, 28 Februarie 2011
Popa Adrian, Contabil
sotia mea ar fi salariat unic. ce ar trebui sa aleg pentru ca raportul venituri/batai de cap sa fie cat mai mic. care sunt avantajele si care sunt dezavantajele fiecareia. unde as putea gasi detalii (ma refer la legi, ordonante de guvern, etc)...
Eu as merge pe varianta cu salariat.

Ca si salatiat la un srl ar trebui sa platesca si taxele angajatorului si ale angajatilui pentru salariu

Angajator -
pensii 20.8%
sanatate - 5.2%
somaj 0.5%
fond risc 0.5-1.5% (parca asa era)
fond garantare 0.25%
concedii medicale 0.85%

Taxe salariat
pensii 20.8%
sanatate - 5.2%
somaj 0.5%
Impozit salariu 16% din baza de calcul


Impozit pe venit (microintrprindere) 3%
Impozit pe profit 16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli

Detalii
Cod fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe la salariu anne_marieee anne_marieee la un salariu de 1250 ce taxe cat la sute plateste angajatul cat la suta plateste angajatorul? (vezi toată discuția)
Calcul salariu ContSters87904 ContSters87904 La un salariu de 1200 RON net, cat mai trebuie platit CAS, in fine toate celelalte taxe? daca se poate detaliat cu procente. Multumesc (vezi toată discuția)
Cotele contributii salariale 2010 alinadanila alinadanila as vrea sa stiu si eu care sunt cotele pentru contributii salariale pe anul 2010. am fost in crestere copil si acum vreau sa ma pun la curent (vezi toată discuția)