Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariat sau srl
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariat sau srl

sotia mea este medic si i s-a propus un contract de catre un spital privat. are de ales intre salariat normal si a infiinta un srl. daca ceea ce deriva la salariat le cunosc, ceea ce se va intampla cu srl-ul sunt necunoscute pentru noi. ce implica un srl si carew sunt costurile acesteia in raport cu spitalul si in raport cu finantele publice. ce taxe si impozite se platesc de catre srl. multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna seara.
Taxe SRL

Impozit profit sa venit (depinde ce alegeti)
TVA- daca obtati pentru el
Contributii salariale obligatorii - daca aveti salariati

Alte taxe si impozite locale
Popa Adrian, Contabil
sotia mea ar fi salariat unic. ce ar trebui sa aleg pentru ca raportul venituri/batai de cap sa fie cat mai mic. care sunt avantajele si care sunt dezavantajele fiecareia. unde as putea gasi detalii (ma refer la legi, ordonante de guvern, etc)...
Eu as merge pe varianta cu salariat.

Ca si salatiat la un srl ar trebui sa platesca si taxele angajatorului si ale angajatilui pentru salariu

Angajator -
pensii 20.8%
sanatate - 5.2%
somaj 0.5%
fond risc 0.5-1.5% (parca asa era)
fond garantare 0.25%
concedii medicale 0.85%

Taxe salariat
pensii 20.8%
sanatate - 5.2%
somaj 0.5%
Impozit salariu 16% din baza de calcul

Impozit pe venit (microintrprindere) 3%
Impozit pe profit 16% din diferenta dintre venituri si cheltuieli

Detalii
Cod fiscal