avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale acord asociat pentru cesiune leasing?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

acord asociat pentru cesiune leasing?

Buna ziua

Va rog frumos un raspuns.
Un SRL cu 2 asociati 50% si 50%.
Unul dintre ei este administrator.
In firma sunt 3 masini in leasing.
Administratorul vrea sa cesioneze 2 din leasinguri la 2 pers fizice diferite.
Prima intrebare: Poate sa faca acest lucru fara acordul celuilealt asociat?
A doua intrebare: In caz de cesiune al leasingului, ce acte sunt necesare a se intocmi? Factura de vanzare masina...? La ce pret?
Ce trebuie facut?

Am mare nevoie sa stiu ce se poate face:(
Va multumesc frumos pt rasp Dvs.
Cel mai recent răspuns: Pena , utilizator 10:43, 21 Mai 2008
Hotararea AGA este necesara numai daca administratorul are puteri limitate. Va puteti astepta ca firma de leasing sa ceara totusi hotararea AGA, iar din nefericire, de multe ori se intampla ca diverse institutii, firme, banci sau alte asemenea entitati sa solicite hotararea AGA pentru acte care in mod mormal se pot semna numai de catre administratorul firmei care are puteri depline.
Pentru acte se ocupa firma de leasing.
Se face novatie si se cesioneaza si polita de asigurare, nu inainte insa ca firma de leasing sa solicite viitorul
cesionar al contractului de leasing sa prezinte o serie de documente din care sa rezulte capacitatea sa de plata in continuare a ratelor de leasing.
Va propun sa luati legatura cu firma de leasing si numai daca sunt probleme sa apelati la un avocat care va poate asista, reprezenta sau explica clauzele contractului de novatie si toate celelelate chestiuni juridice incidente in speta.
Ultima modificare: Marți, 20 Mai 2008
ContSters14976, utilizator
Va multumesc foarte mult pentru aj dat.
Mi-ati fost de un real folos.

Cu stima
Pena
O intrebare as mai avea.

Este vreo problema daca leasingul de la firma il preia o persoana fizica?
Adica nu se poate face acest lucru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avans pentru cesionare contract leasing (novatie) shobo shobo Buna ziua, Voi prelua un leasing prin cesionarea contractului. Cel ce imi va cesiona, pretinde avansul cash, pe persoana fizica. Exista vreun act notraial, ... (vezi toată discuția)
Hotarare aga cesiune Anny2009 Anny2009 Va rog sa ma ajutati cu o lamurire: in cazul in care intr-un srl cu 34 de asociati, unul cesioneaza catre un altul ,tot asociat , toate partile sale sociale, ... (vezi toată discuția)