Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Avans pentru cesionare contract leasing (novatie)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Avans pentru cesionare contract leasing (novatie)

Buna ziua,
Voi prelua un leasing prin cesionarea contractului.
Cel ce imi va cesiona, pretinde avansul cash, pe persoana fizica.
Exista vreun act notraial, pe care il pot incheia, si care sa stipuleze ca avansul de 10.000 Euro il ofer respectivului ca si contravaloare a cesionarii contractului de leasing, urmand ca si contractul de leasing sa se semneze intre firmele noastre?
Nu as vrea sa ii dau cei 10.000 in mana fara sa semnez vreun act si sa am probleme ulterior.
Va multumesc,
Buna ziua.
Pai chiar dvs.ati spus in titlu ,,novatie ".
Se poate face contract de novatie subiectiva,adica cu schimbare de debitor,
cu mentiunea platii respective, la notariat .
Corect, insa debitorii sunt persoane juridice, iar in contract apare a 3-a parte, si anume o persoana fizica. Este posibil ?
Buna seara .
Novatia este intre doua parti,intre trei parti nu se poate .
De fapt novatia se face intre dvs.si cel care cesioneaza contractul de leasing.
Nu cred ca este vorba de trei parti. Faceti o confuzie probabil, numarand finantatorul care este societatea de leasing. Novatie inseamna ca dv il inlocuiti pe actualul utilizator al masinii. Contractul se va face intre societatea de leasing si dvoastra, iar pentru avans puteti face o declaratie la notariat sau chiar la societatea de leasing. Intrebati finantatorul, sigur au ei o reglementare in acest sens.