Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cesiune de contract credit persoana juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cesiune de contract credit persoana juridica

As dori sa stiu daca o banca/societate de recuperare creante poate sa cedeze un contract de credit incheiat intre banca si un s.r.l. catre o persoana fizica si care ar fi formula juridica care ii permite acest lucru.Persoana fizica va fi cea care va achita creditul prin preluarea creditului.
Nu contractul va fi cesionat, ci creanţa. Se poate, de ce nu?

Numai că operaţiunea pe care doriţi să o faceţi nu este o cesiune de creanţă, ci o novaţie prin schimbarea debitorului (persoana fizică devine noul debitor al societăţii de recuperare).

Oricum, înainte de a semna vreun act, cereţi unui avocat să-l citească şi să vă explice efectele juridice ale actului, rămînînd ca dumneavoastră să vi le asumaţi sau nu.
Perfect, am inteles.
Alta situatie strans legata de prima : daca banca are un credit la o persoana juridica insa aceasta nu isi poate achita creditul la scadenta e posibil sa se incheie un contract de novatie intre banca si mine ca persoana fizica?Mentionez ca banca are ca si garantie de la persoana juridica o ipoteca de grad I pe un imobil care apartine administratorului persoanei juridice.
Va multumesc.