Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract cesiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract cesiune

Buna ziua,

In prezent exista un contract de inchiriere intre doua societati comerciale.
Intrucat Locatarul vrea sa lichideze firma ar dori sa preia acest contract o alta societate, cu aceiasi termeni.

Ce-ar trebui facut in acest caz?
Se poate incheia un contract de cesiune intre locatar si societatea care va prelua spatiul?

In contractul de chirie este mentionat ca este permisa cesionarea sau subinchirierea numai cu acordul locatorului. Cum se va face pentru a lua acordul Locatorului?

Dupa ce va fi incheiat contractul, o copie a acestuia va fi predat si locatorului, pentru a emite facturi catre cesionar?

In cazul rezilierii contractului si a incheierii unui alt contract de catre viitoarea firma este posibil sa se schimbe pretul contractului, ceea ce nu ar fi tocmai avantajos.

Intrucat nu cunosc foarte bine acesti termeni, este posibil sa fie o idee gresita.

Multumesc anticipat.
creatza_70, utilizator
Pai daca ati fi stiut ce sunt creantele nu ati fi scris asa ceva. Eu v-asi sugera sa faceti o novatie.
Este un contract simplu, de inchiere a unui spatiu. Toate facturile (chirie si utilitati)sunt achitate la zi.
Garantia platita deja locatorului va fi platita cedentului de catre cesionar. Asta se va mentiona in contractul de cesiune.
Sa nu uitam ca firma care va fi Cedentul va fi lichidata.
Nu aveti treaba cu cesiunea ! Faceti o novatie. Un nou acord prin care schimbati partile contractului., astfel ca modificati vechiul contract tocmai prin faptul ca se schimba una din parti (locatarul).
LuchianSeb, utilizator
Imi cer scuze ca revin abia acum.
Intrucat nu stapanesc foarte bine termenii, imi puteti spune care este diferenta intre cesiune si novatie?
Multumesc anticipat.
Cesiunea reprezinta un mijloc juridic de transmitere a obligatiilor, pe cand novatia reprezinta un mijloc juridic de transformare a obligatiilor. Se aseamana in unele cazuri insa exista si diferente.
LuchianSeb, utilizator