Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Transfer credit persoana fizica in credit persoana ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Transfer credit persoana fizica in credit persoana juridica

Buna ziua,

Am si eu o rugaminte, poate ma ajuta cineva. Am un credit de nevoi personale cu ipoteca pe persoana fizica, tatal meu vrea sa ma ajute sa ma scape de credit :) si vrea sa ia creditul meu pe societatea lui. Este posibil? Daca da cum se poate rezolva.

Va multumesc anticipat.
Nu prea vad cum, deoarece creditul de nevoi personale este destinat prin insasi definitia lui persoanelor fizice.Poate exista varianta sa va gireze tatal dvs.prin firma sau sa va preia creditul si sa fie girat de firma, care sa plateasca apoi ratele in calitate de girant. Dar asta induce probleme in contabilitatea firmei. Oricum banca este cea careia trebuie sa va adresati pentru a rezolva problema.In momentul actual, bancile au devenit mai deschise la diverse solutii, pentru a-si recupera imprumuturiele, asa ca incercati.Succes!
Bineinteles ca se poate, daca banca este de acord. Se va face o novatie cu schimbare de debitor.
Va multumesc mult pentru raspunsuri am totusi o mica nelamurire, am cautat mai multe modele tip contracte de novatie cu schimbare de debitor, si am vazut ca toate sunt intre o societate si alta, este posibil sa se faca novatie intre persoana fizica si persoana juridica? Nu va suparati pe mine daca intrebarea vi se pare stupida, intreb doar :).
Modelul nu face regula :)
In cazul dvs., oricum, contractul de novatie prin schimbarea de debitor se va face nu dupa modele descarcate de pe internet, ci dupa normele bancii.
Important este ca banca sa aprobe cererea dvs. si a SC detinuta de tatal dvs.
O singura problema intrevad aici, cu SC a tatalui dvs. - principiul specialitatii persoanelor juridice nu permite ca acestea sa faca altceva decat au in obiectul de activitate. Ori, in acest caz, SC ar prelua datoria unei PF, ceea ce contravine scopului ei ( de a produce profit). O SC nu e o institutie caritabila:)!
O alta varianta ar fi ca banca sa cesioneze debitorul PF catre firma, caz in care c-val creditului va fi platita din surse proprii sau dintr-un alt credit, chiar de la alta banca ( daca banca dvs. nu agreeaza solutia novatiei).
Diana Persa, Avocat
Din nou tin sa multumesc pentru raspunsuri si sa mai pun o intrebare. Daca fac cu tatal meu un act la notar prin care eu iam imprumutat banii, obtinuti din credit, societatii tatalui meu , poate el sa imi plateasca creditul si sa fie acoperit in contabilitate?