Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... va salut!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

va salut!

as dori sa vand o masina,inscrisa pe firma mea care este incativa si abandonata de 2 ani,si am nevoie de eliberarea unui certificat fiscal pt vanzarea masinii,mentionez faptul ca la circa financiara mi s-au solicitat acte pe care trebui sa mi le elibereze contabila firmei(balanta pe anul 2011)tin sa precizez faptul ca sunt datorii acumulate in acesti ani chiar daca firma a fost in inactivitate,contabila refuza sa-mi elibereze actele firmei si documentele necesare eliberarii certificatului fiscal pretinzandu-mi o suma de bani mai mare decat valoarea masinii(dacia break) cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?pot depune o plangere impotriva ei?ce pot face sa vand aceasta masina??
danielbarbescu, utilizator
Contabila cum justifica aceasta pretentie?
vrea banii pe acesti 2 ani care a fost abandonata firma ,in acesti 2 ani nu a facut nimic nu s-a ocupat cu nimic, din contra mi-a facut rau ca am o gramada de amenzi de platit.. si nu exista nici un contract facut intre mine si ea prin care ea sa-si revendice drepturi banesti insa eu am platito pt acele facturi care le-am emis si chipurile s-ar fi ocupat 3 luni de activitatea firmei nu face masina cati bani vrea contabila....
danielbarbescu, utilizator
si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
danielbarbescu a scris:

si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
si cine ma poate ajuta? sa scot aceste acte de la ea ca nu vrea sa imi dea actele firmei:(( din auzitele mele ar fi sotul ei nu stiu ce pe la SRI dasta are tupeu:((
danielbarbescu, utilizator
danielbarbescu a scris:

si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
si cine ma poate ajuta? sa scot aceste acte de la ea ca nu vrea sa imi dea actele firmei:(( din auzitele mele ar fi sotul ei nu stiu ce pe la SRI dasta are tupeu:(( id meu de mess este danielbarbescu@yahoo.com