avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1760 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... va salut!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

va salut!

as dori sa vand o masina,inscrisa pe firma mea care este incativa si abandonata de 2 ani,si am nevoie de eliberarea unui certificat fiscal pt vanzarea masinii,mentionez faptul ca la circa financiara mi s-au solicitat acte pe care trebui sa mi le elibereze contabila firmei(balanta pe anul 2011)tin sa precizez faptul ca sunt datorii acumulate in acesti ani chiar daca firma a fost in inactivitate,contabila refuza sa-mi elibereze actele firmei si documentele necesare eliberarii certificatului fiscal pretinzandu-mi o suma de bani mai mare decat valoarea masinii(dacia break) cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?pot depune o plangere impotriva ei?ce pot face sa vand aceasta masina??
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2011
danielbarbescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 07:40, 4 Martie 2011
Contabila cum justifica aceasta pretentie?
vrea banii pe acesti 2 ani care a fost abandonata firma ,in acesti 2 ani nu a facut nimic nu s-a ocupat cu nimic, din contra mi-a facut rau ca am o gramada de amenzi de platit.. si nu exista nici un contract facut intre mine si ea prin care ea sa-si revendice drepturi banesti insa eu am platito pt acele facturi care le-am emis si chipurile s-ar fi ocupat 3 luni de activitatea firmei nu face masina cati bani vrea contabila....
Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2011
danielbarbescu, utilizator
si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
danielbarbescu a scris:

si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
si cine ma poate ajuta? sa scot aceste acte de la ea ca nu vrea sa imi dea actele firmei:(( din auzitele mele ar fi sotul ei nu stiu ce pe la SRI dasta are tupeu:((
Ultima modificare: Joi, 3 Martie 2011
danielbarbescu, utilizator
danielbarbescu a scris:

danielbarbescu a scris:

si mare activitate pe firma nu am avut am rupt max 20 facturi asta acum 2 ani si am ramas sa platesc 6 mil impozit pe profit..retul datoriilor sunt penalizari,impozitul forfetar
si cine ma poate ajuta? sa scot aceste acte de la ea ca nu vrea sa imi dea actele firmei:(( din auzitele mele ar fi sotul ei nu stiu ce pe la SRI dasta are tupeu:(( id meu de mess este danielbarbescu@yahoo.com

Alte discuții în legătură

Scoatere autoturisme din evidenta contabila marcusalex marcusalex Buna ziua, am si eu o mica intrebare.Am avut un SRL pe care de anul acesta l-am suspendat, si in contul 2133 am inregistrata o anumita valoare rezultata din ... (vezi toată discuția)
Balanta ?!? si declaratie privind impozitul pe profit... december december Buna, doresc sa scot un certificat de la ANAF din care sa rezulte ca o firma nu are datorii la bugetul de stat (firma nu a avut niciodata activitate) si mi s-a ... (vezi toată discuția)
Inactivitate srl danielg danielg Am infiintat un srl pe vremea cand inca eram student, in 2004. N-am avut niciun fel de activitate pana acum, depunand o data la 6 luni respectiva declaratie. ... (vezi toată discuția)