Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... va salut!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

va salut!

as dori sa vand o masina,inscrisa pe firma mea care este incativa si abandonata de 2 ani,si am nevoie de eliberarea unui certificat fiscal pt vanzarea masinii,mentionez faptul ca la circa financiara mi s-au solicitat acte pe care trebui sa mi le elibereze contabila firmei(balanta pe anul 2011)tin sa precizez faptul ca sunt datorii acumulate in acesti ani chiar daca firma a fost in inactivitate,contabila refuza sa-mi elibereze actele firmei si documentele necesare eliberarii certificatului fiscal pretinzandu-mi o suma de bani mai mare decat valoarea masinii(dacia break) cum trebuie sa procedez in aceasta situatie?pot depune o plangere impotriva ei?ce pot face sa vand aceasta masina??
danielbarbescu, utilizator
Daca "nu prea ati avut activitate pe firma", incercati sa luati legatura cu un alt contabil. Mergeti la administratie, cereti copii dupa bilanturile depuse si dupa declaratii. Ii dati contabilului respectiv acele copii impreuna cu copii dupa facturile emise (presupun ca aveti exemplarul verde al fiecarei facturi emise) si orice alt document pe care il mai aveti si care a fost inregistrat in contabilitate. Platiti impozitele restante si penalizarile. Contabilul respectiv poate reuseste astfel sa va refaca evidenta contabila si sa intocmeasca balanta pe care o cer cei de la administratie.

Succes!

P.S.: va sfatuiesc ca de data aceasta sa faceti contract cu noul contabil.
Ana Muntianu, Consultant fiscal