Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... lamurire
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

lamurire

Buna ziua .In urma cu o luna am avut un accident in care eu sant masina avariata S-a facut constatarea amiabila si s-a trimis dosarul la bcr asigurari ,mi s-a luat declaratie de cei de la biroul fraude si astept raspuns.Problema mea este ca masina este taxi particular si eu cu asta castig painea .In baza carui articol de lege pot sa i dau in judecata si sa cer despagubiri .?De la csa mi s-a spus ca trebuie sa astept trei luni pentru a cerceta cazul dar ei nu se gandesc ca nu am ce manca in aceste luni .Am inteles ca trebuie sa i chem la conciliere (unde se face concilierea ,este vreo cerere tip >?)Ce pot face sa urgentez ca sa bag masina in service pe asigurare?
Buna ziua,
In baza art. 36, alin. 2 din Ordinul 5 al CSA, asiguratorul poate desfasura investigatii privind producerea accidentului in termen de 3 luni de la data avizarii evenimentului. In aceste trei luni degeba ii chemati la concilere pt. ca va vor raspunde ca se investigheaza cauzele producerii accidentului. Singura solutie este sa va reparati masina la o unitate spacializata (eventual cu care BCR are contract), sa platiti sa aveti deviz de reparatie, factura si chitanta pe baza carora sa va recuperati banii de la asigurari.
Atentie, este posibil sa aveti si daune care sa necesite un proces-verbal de constatare suplimentar - la aceste daune faceti dv. fotografii cit mai clare pt. ca nu va vei nici un inspector de daune de la asigurari sa va intocmeasca p-v suplimentar. Sau cereti serviceului sa faca aceste fotografii si sa le trimita la reconstatari bcr ca sa aiba dovada ca sa solicitat inlocuirea acestora.
Imi pare rau ca va dau aceasta veste proasta....dar cam asa stau lucrurile cu dosarele de daune care ajung sa fie cercetate.
Bdorin a scris:

Buna ziua,
In baza art. 36, alin. 2 din Ordinul 5 al CSA, asiguratorul poate desfasura investigatii privind producerea accidentului in termen de 3 luni de la data avizarii evenimentului. In aceste trei luni degeba ii chemati la concilere pt. ca va vor raspunde ca se investigheaza cauzele producerii accidentului. Singura solutie este sa va reparati masina la o unitate spacializata (eventual cu care BCR are contract), sa platiti sa aveti deviz de reparatie, factura si chitanta pe baza carora sa va recuperati banii de la asigurari.
Atentie, este posibil sa aveti si daune care sa necesite un proces-verbal de constatare suplimentar - la aceste daune faceti dv. fotografii cit mai clare pt. ca nu va vei nici un inspector de daune de la asigurari sa va intocmeasca p-v suplimentar. Sau cereti serviceului sa faca aceste fotografii si sa le trimita la reconstatari bcr ca sa aiba dovada ca sa solicitat inlocuirea acestora.
Imi pare rau ca va dau aceasta veste proasta....dar cam asa stau lucrurile cu dosarele de daune care ajung sa fie cercetate.

pot sa il dau in istanta ca masina sta pe dreapta sa imi plateasca despagubiri cf articolului26 litera c?
DA.
Daca masina sta pe dreapta si nu se poate utiliza (avarii la sistemul de directie, grupul mototopropulsor, etc.) si nu poate circula in conditii de siguranta pt. sofer, pasageri si participanti la trafic atunci aveti sanse sa obtineti despagubiri in acest sens. Va trebui sa aveti bonuri fiscale emise de aparatul de taxat pe o perioada de x zile, sa dovediti cu ele ca cistigul dv. mediu zilnic este de y lei, ca auto. a stat nereparat din cauza lor o perioada de z zile si le cereti y * z = a lei total. Va trebui sa dovediti ca este singura dv. sursa de venit, sa dovediti poate cu o expertiza tehnica ca masina nu poate circula deloc sau daca se deplaseaza nu o poate face in conditii de siguranta, etc.
Dar nu in perioada cuprinsa in cele trei luni. IN INTERIORUL ACESTEI PERIOADE SINT INTANGIBILI.
Daca avariilel sint la caroserie si asigurarile pot dovedi ca masina putea circula - pierde-ti.
Mai exista si riscul ca dosarul sa fie si respins la plata din motive stiute doar de asigurator si dv. sa primiti o adresa foarte seaca de la ei in care sa vi se comunice respingerea dosarului de la plata. Motivele nu vi se vor comunica si le veti afla doar daca deschideti actiune in instanta.
Aici sint multe de spus, poate ar fi bine sa va raspunda si un avocat si un consilier in asigurari.
Treaba grea. Daca aveti o polita CASCO va puteti repara masina pe casco si atunci firma dv de asigurare se va ocupa de recuperarea banilor. Puteti sa va reparati masina pe banii dv si apoi sa va recuperati banii de la asiguratorul RCA, cu riscurile de rigoare. Urmare a numeroaselor tendinte de fraude in Romania suportam cu totii atitudinea de aroganta a firmelor de asigurare fata de clienti lor.