Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutor batran paralizat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutor batran paralizat

Socrul a ramas cu sechele severe in urma AVC hemoragic, a paralizat pe partea dreapta, nu vorbeste, nu poate inghiti. Are o pensie de 734 ron, in acest caz se poate obtine un ajutor de la primarie si centrul de handicapati? Ma refer la ajutor suplimentar la pensie sau sau la o pensie de insotitor pentru soacra mea.

va rog frumos sa imi raspundeti
pleaseeeeeeeeeee:help:
Ca sa fie insotitor, trebuie sa aiba capacitatea de a se angaja in munca (se face contract individual de munca cu primaria)...nu cred ca o vor accepta pe soacra. Daca socrul va fi incadrat in gradul I de handicap grav, cu insotitor si nu aveti pe cine sa angajati, solicitati pur si simplu plata indemnizaitiei de insotitor (este echivalentul salariului asistentului personal si i se plateste persoanei bolnave). Prestatiile suplimentare se acorda doar persoanelor incadrate intr-un grad de handicap.