Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere contraventionala

Buna ziua,
As dori o informatie cu privire la urmatoarea problema:
Soferul de la firma unde lucez a fost plecat in cursa cu un transport de lemn de fag, A fost oprit de un echipaj de politie care nu aveau asupra lor cantarul ptr a verifica cantitatea de marfa transportata; Soferului i s-a intocmit o somatie (dar nu a primit un exemplar de pe somatie); In data de 16,05,2008 a sosit la firma un proces verbal de cosntatare a contraventie si o adresa prin care ne atentioneasa ca pana la data de 30;04;08 sa achitam amenda
ce pot face in acest caz?
unde pot face plangere?
care este ultima zi a depunerii palngerii?
Plangerea se depune la judecatoria in raza careia a fost constatata contraventia, de obicei scrie pe procesul verbal.
Termenul de depunere este de 15 zile de la comunicarea procesului verbal.
Deci ultima zi ar fi 2.06, pentru ca 31.05 este sambata - zi nelucratoare
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Respecta recomandarile colegului avluci, intocmeste si depune plangerea contraventionala.
Mult succes!
Plingerea se depune la judecatoriea unce sa constatat contraventia.Termenul este 15 yile de la comunicare proces verbal.Atentie la stampila postei.Trebue sa aveti motiv plauzibil pentru contestatie si chiar daca nu e dreptul dvs.Bafta