avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plangere contraventionala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plangere contraventionala

Buna ziua,
As dori o informatie cu privire la urmatoarea problema:
Soferul de la firma unde lucez a fost plecat in cursa cu un transport de lemn de fag, A fost oprit de un echipaj de politie care nu aveau asupra lor cantarul ptr a verifica cantitatea de marfa transportata; Soferului i s-a intocmit o somatie (dar nu a primit un exemplar de pe somatie); In data de 16,05,2008 a sosit la firma un proces verbal de cosntatare a contraventie si o adresa prin care ne atentioneasa ca pana la data de 30;04;08 sa achitam amenda
ce pot face in acest caz?
unde pot face plangere?
care este ultima zi a depunerii palngerii?
Cel mai recent răspuns: Tulcea Detectiv particular , Alte profesii 11:18, 21 Mai 2008
Plangerea se depune la judecatoria in raza careia a fost constatata contraventia, de obicei scrie pe procesul verbal.
Termenul de depunere este de 15 zile de la comunicarea procesului verbal.
Deci ultima zi ar fi 2.06, pentru ca 31.05 este sambata - zi nelucratoare
Ultima modificare: Miercuri, 21 Mai 2008
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Respecta recomandarile colegului avluci, intocmeste si depune plangerea contraventionala.
Mult succes!
Plingerea se depune la judecatoriea unce sa constatat contraventia.Termenul este 15 yile de la comunicare proces verbal.Atentie la stampila postei.Trebue sa aveti motiv plauzibil pentru contestatie si chiar daca nu e dreptul dvs.Bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces verbal, sanctionare incalcare reguli circulatie predasgeorge predasgeorge Buna ziua.In urma cu 2 saptamani am fost oprit de un echipaj de politie pentru motivul sustinut de ei cum ca as fi depasit viteza legala cu 29 km/h pe ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera pitycu83 pitycu83 Buna seara Am si eu niste dubii cu privire la o amenda contraventionala data de politia rutiera Braila. Sunt sofer cat.B din 2006,nu am avut nici-o ... (vezi toată discuția)
Eroare radar. poti primi acasa retinerea permisului? Stefanbc Stefanbc Bună seara. Am câteva nelămuriri in legătură cu un eveniment intampinat in aceasta seară. Am fost oprit de un echipaj de politie radar care m-a ... (vezi toată discuția)