avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general note contabile 471
Discuție deschisă în Contabilitate în general

note contabile 471

buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire. Am preluat de curand contabilitatea unei societati si am o nelamurire in privinta unei inregistrari contabile.
in luna iulie 2010 am avut o factura de avans pt. o reparatie si contabila de atunci a facut nota contabila: 471=2678. factura respectiva a inregistrat-o ca si un depozit. este corect asa? nu trebuia sa faca 471=401? si cand mai aveam facturi faceam nota: 604=471? spre exemplu.
in continuare am mai avut facturi de reparatii sau piese de schimb de la furnizorul respectiv, dar nu am platit, deoarece se scade din depozitul respectiv.
cum inregistrez in contabilitate?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: andrei44 , utilizator 23:08, 6 Martie 2011
Cred ca era vorba pur si simplu de factura pentru o plata in avans, care ar fi trebuit contabilizata asa: 409,4426 = 401 iar la final primeati factura finala care cuprindea si stornarea avansului, sau doua facturi: una storno si una cu serviciul respectiv.
409,4426 = 401 in rosu si 611,4426 = 401 in negru, 401=5121 cu diferenta de plata daca e cazul.

In 471 se contabilizeaza daca este vorba despre plata unor servicii care se vor presta efectiv in lunile urmatoare, abonamentele, chiriile, impozitele locale, asigurarile.

Daca am inteles eu bine ce ati vrut sa spuneti mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitanta adriana# adriana# Buna dimineata am achitat o factura de avans piese auto. proprietarul s a razgandit trebuie sa recuperez banii. ce scriu pe chitanta? eu inregistrez factura ... (vezi toată discuția)
Garantii prestari servicii crystyna2000 crystyna2000 [b]situatie[/b]: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din ... (vezi toată discuția)
Storno factura partiala marcucarolina marcucarolina Buna ziua, Cum trebuie sa procedez ca sa stornez o factura de avans marfa doar partial , trec informatiile de pe factura pe care vreau s-o stornez pe ... (vezi toată discuția)