Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general note contabile 471
Discuție deschisă în Contabilitate în general

note contabile 471

buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu o nelamurire. Am preluat de curand contabilitatea unei societati si am o nelamurire in privinta unei inregistrari contabile.
in luna iulie 2010 am avut o factura de avans pt. o reparatie si contabila de atunci a facut nota contabila: 471=2678. factura respectiva a inregistrat-o ca si un depozit. este corect asa? nu trebuia sa faca 471=401? si cand mai aveam facturi faceam nota: 604=471? spre exemplu.
in continuare am mai avut facturi de reparatii sau piese de schimb de la furnizorul respectiv, dar nu am platit, deoarece se scade din depozitul respectiv.
cum inregistrez in contabilitate?

Va multumesc anticipat!
Cred ca era vorba pur si simplu de factura pentru o plata in avans, care ar fi trebuit contabilizata asa: 409,4426 = 401 iar la final primeati factura finala care cuprindea si stornarea avansului, sau doua facturi: una storno si una cu serviciul respectiv.
409,4426 = 401 in rosu si 611,4426 = 401 in negru, 401=5121 cu diferenta de plata daca e cazul.

In 471 se contabilizeaza daca este vorba despre plata unor servicii care se vor presta efectiv in lunile urmatoare, abonamentele, chiriile, impozitele locale, asigurarile.

Daca am inteles eu bine ce ati vrut sa spuneti mai sus.