Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Storno factura partiala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Storno factura partiala

Buna ziua,

Cum trebuie sa procedez ca sa stornez o factura de avans marfa doar partial ,
trec informatiile de pe factura pe care vreau s-o stornez pe factura nou intocmita si cu minus ceea ce am de stornat ?
V a multumesc !
ART. 159 Corectarea documentelor

(1) Corectarea informaţiilor înscrise în facturi sau în alte documente care ţin loc de factură se efectuează astfel:

a) în cazul în care documentul nu a fost transmis către beneficiar, acesta se anulează şi se emite un nou document;

b) în cazul în care documentul a fost transmis beneficiarului, fie se emite un nou document care trebuie să cuprindă, pe de o parte, informaţiile din documentul iniţial, numărul şi data documentului corectat, valorile cu semnul minus, iar pe de altă parte, informaţiile şi valorile corecte, fie se emite un nou document conţinând informaţiile şi valorile corecte şi concomitent se emite un document cu valorile cu semnul minus în care se înscriu numărul şi data documentului corectat.

(2) În situaţiile prevăzute la art. 138 furnizorii de bunuri şi/sau prestatorii de servicii trebuie să emită facturi sau alte documente, cu valorile înscrise cu semnul minus, când baza de impozitare se reduce sau, după caz, fără semnul minus, dacă baza de impozitare se majorează, care vor fi transmise şi beneficiarului, cu excepţia situaţiei prevăzute la art. 138 lit. d).
imi spuneti si mie va rog frumos nota contabila pentru aceasta stornare partiala,eu am facturat si incasat banii de la furnizor si ii returnez o parte din acest avans cu o alta factura emisa de mine storno
Sa presupunem ca ati inregistrat in marfa 300 lei de la furnizor si vreti sa stornati 100 (valorile sunt fara tva)

inregistrarea initiala a marfii intrate cres ca asa ati contat-o ::
371=401 cu 300 lei

acum pentru a storna cei 100 lei :
371=401 cu -300 lei
371=401 cu 200 lei
sau :
371=401 cu -100
Banuiesc ca ati incasat avansul de la CLIENT si nu de la furnizor
Factura storno avans:
411=% -124
Restituire avans stornat:
411=5311/5121 124
radumuresan, utilizator