Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conflict la locul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conflict la locul de munca

Cum decurge sanctionarea sau avertismentul unui angajat pas cu pas,in cazul in care impotriva lui a fost depusa o plangere de catre un alt angajat?Are directiunea institutiei dreptul sa ceara declaratii de la martori inainte ca "paratul" sa fie anuntat sau consultat,in sensul ca se cerceteaza cazul deja inainte ca acuzatul sa fi luat cunostinta de caz.
In cazul existentei unui contract colectiv de munca la nivel de ramura activitate sau pe institutie si al existentei Regulamentului de ordine interioara al institutiei la care sunteti angajat, avertismentul este prima sanctiune care se da unei persoane care a incalcat regulamentul. Normal la nivelul institutiei ar trebui sa functioneze o comisie de disciplina care se ocupa de reclamatiile privind litigiile de munca, caz in care salariatul care face reclamatia trebuie sa se adreseze fie directorului institutiei fie presedintelui comisiei de disciplina. Dupa studierea cazului de catre comisia de disciplina va demara procedura de lucru prevazuta de regulament si anume<instiintarea paratului, citarea paratului, audierea martorilor si administrarea probelor etc.> si apoi se va decide daca este cazul sa fie sanctionata persoana.
Da exista contract colectiv de munca si pe institutie,dar dupa cate stiu eu acum functionam dupa cel de pe ramura,dar oricum ambele au aceleasi prevederi,problema e ca nu sunt destul de detaliate.Doresc sa stiu pas cu pas ce trebuie sa se intample.In cat timp de la incident se poate sesiza directiunea?Dupa ce plangerea este depusa ce pasi trebuie sa urmeze directiunea institutiei?Exista lege sau prevederi detaliate in acest sens?Comisia de etica si disciplina este prevazuta in CCMI siCCMR,dar in institutia noastra nu a fost niciodata,sau ma rog nu a functionat de 20 de ani incoace cel putin.Care trebuie sa fie reactia acuzatului in momentul in care primeste o sesizare?Sa accepte instiintarea?Ce documentatie ar mai trebui sa aiba directiunea in momentul inmanarii instiintarii si ce trebuie sa puna la dispozitia acuzatului?Care e calea mai departe?Cat timp are angajatul acuzat sa se pregateasca pt. sedinta cu comisia?Poate fi sanctionat fara ancheta?
Dupa ce ccm la nivel de ramura va ghidati ? ....
Cercetarea disciplinara presupune parcurgerea a 5 etape:
1. Intocmirea unui referat privind savarsirea unei abateri disciplinare
2. Emiterea deciziei de numire a comisiei de cercetare disciplinara
3. Convocarea salariatului pentru cercetarea disciplinara prealabila
4. Intocmirea Procesului-verbal de catre comisia
5. Decizie de sanctionare (concediere)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este vorba de CCMR-Cultura.Am aflat de la colegi ca directiunea cere declaratii de la cei care au fost martori la incident,dar acuzatul(sau acuzatii) inca nu a fost instiintat de nimic.Incidentul a avut loc acum aprox.40 de zile.Era defapt o cearta,prin care cel care depune plangerea a refuzat sa arate niste acte ale institutiei altor doi colegi,dar refuzul nu l-a justificat prin a spune ca nu au dreptul la el,ci prin ai intreba pe un ton ridicat"in calitate de ce imi ceri asta?","ce-ti imaginezi ca faci si ai ce vrei"?Singura replica"interesanta" din partea unuia care ar urma sa fie acuzat a fost,"daca esti incapabil(sau incompetent)".Acum nici macar nu stim cine urmeaza sa fie acuzat,sau pe ce motiv.Stim doar ca directiunea a cerut declaratii de la alti doi colegi care au fost de fata,dar nu la toata discutia respectiva.
A,uitasem!Directiunea a aflat despre conflict in urmatoarea jumatate de ora,prezentandu-i-se din ambele parti.Reactia directorului a fost sa trimita pe cel care acum acuza jos la birou si sa inmaneze actul respectiv celui care o ceruse.