Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu sunt casatorit dar vreau sa cumpar prin programul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu sunt casatorit dar vreau sa cumpar prin programul prima casa impreuna cu prietena mea un apartament care sa fie pe numele amandarora

Vreau sa cumpar un apartament cu prietena mea prin prima casa dar banca imi da doar pe numele meu pt ca nu suntem casatoriti.
Se poate face o conventie civila prin care apartamentul sa fie pe numele amandarora cu drepturi si obligatii egale chiar daca pe contractul de vanzare cumparare apar doar eu? Sau ce solutii oferiti...
...din textul legii rezulta ca puteti fi coproprietari...luati legatura cu fondul...
Puteti fi coproprietari daca Banca se asigura ca indepliniti conditiile.Ce se intampla insa daca va casatoriti dvs. cu altcineva si ea la fel? La terminarea ratelor, va imaginati ce complicat o sa fie?Poate va ganditi si la varianta cu oficializarea de forma,si dupa divort unul va prelua ratele, fara sa fie intrebata banca......
Căutați altă bancă care acceptă să fiți coproprietari.