avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 774 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nu sunt casatorit dar vreau sa cumpar prin programul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nu sunt casatorit dar vreau sa cumpar prin programul prima casa impreuna cu prietena mea un apartament care sa fie pe numele amandarora

Vreau sa cumpar un apartament cu prietena mea prin prima casa dar banca imi da doar pe numele meu pt ca nu suntem casatoriti.
Se poate face o conventie civila prin care apartamentul sa fie pe numele amandarora cu drepturi si obligatii egale chiar daca pe contractul de vanzare cumparare apar doar eu? Sau ce solutii oferiti...
Cel mai recent răspuns: uli1 , utilizator 21:20, 21 Februarie 2021
...din textul legii rezulta ca puteti fi coproprietari...luati legatura cu fondul...
Puteti fi coproprietari daca Banca se asigura ca indepliniti conditiile.Ce se intampla insa daca va casatoriti dvs. cu altcineva si ea la fel? La terminarea ratelor, va imaginati ce complicat o sa fie?Poate va ganditi si la varianta cu oficializarea de forma,si dupa divort unul va prelua ratele, fara sa fie intrebata banca......
Căutați altă bancă care acceptă să fiți coproprietari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament cumparat prin prima casa Daniela_83 Daniela_83 Buna ziua tuturor, Am cumparat in ianuarie 2011 un apartament prin programul Prima Casa. Pentru ca eu si prietenul meu nu eram casatoriti, el nu a putut fi ... (vezi toată discuția)
Apartament "prima casa" partaj divort divort2011 divort2011 Buna ziua! Sunt in situatia urmatoare: la inceputul acestui an am cumparat un apartament prin programul \"prima casa\". Ma aflu in pragul unui divort si as ... (vezi toată discuția)
Titlul de proprietate RoseDanielle RoseDanielle Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu o problema. Eu si prietenul meu ( viitor sot) vrem sa ne luam un apartament prin programul prima casa. Dar ... (vezi toată discuția)