Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Parcelare platita de mine, impiedicata de primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Parcelare platita de mine, impiedicata de primarie

AQm si eu o problema care cred ca se intilneste mai rar.anul trecut,in luna mai am cumparat un teren care este ocupat in parte de altcineva si neclaritatile apar de la faptul ca primaria nu are planurile parcelare efectuate.am angajat o persoana autorizata sa efectueze lucrarile in tarlalele respective pentru efectuarea parcelarii deoarece eu am in vedere sa construiesc si nu pot sa solicit scoaterea din circuitul agricol nefiind definitivat planul parcelar.din rea vointa primaria refuza aprobarea lucrarii de parcelare,invocind numai prostii.am cheltuit o suma imensa si cu toate astea nu pot demara nici o lucrare.ma poate ajuta cineva sa ma indrume in continuare?cum se procedeaza in astfel de situatii?
ortofotoplanul nu tine loc de parcelarea unei tarlale se poate folosi daca se vrea pentru verificare informativa si poate pentru lucrarile din birou sa nu raceasca angajatii OCPI
Acum asta cu abuzurile e mai nasoala. Daca se fac abuzuri la dumneavoastra nu inseamna ca se fac peste tot.
Poate doar incearca sa va incurce putin (nu dumneavoastra doriti sa atacati HCL de aprobare a bugetului?)
O sa-mi spuneti ca nu are nici o legatura- bineinteles ca asa este- cel putin nu o legatura obiectiva.
Iar ortofotoplanului ii vom vedea utilitatea mai tarziu, spre exemplu daca dati o cautare pentru teren de vanzare in USA sau statele din vest, majoritatea anunturilor au aceasta identificare.
da poate peste o suta de ani dar eu am nevoie de lucrare anul acesta deoarece am cumparat un teren cu intentie de a investi si am mai suportat si cheltuielile pentru cadastrarea a cc 50ha.angajatii nostri din comisia de fond funciar sunt in primarie din anii 80 si in CLFF din 91.nici macar acum dupa ce eu ma lupt cu ei sa le explic ca au si cetatenii drepturi n au bunul simt sa afiseze actele de interes public si fac totul pe ascuns.tot din lipsa de transparenta am contestat si bugetul pe care l au aprobat cu majoritate de voturi.nu am descoperit cu exactitate cine ii trage la raspundere pe cei care dupa ce sunt alesi uita ca sunt in serviciul comunitatii.