Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Neoperare in cartea de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Neoperare in cartea de munca

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa fac.
Fratele meu a lucrat mai multi ani la o firma iar acum 2 ani a plecat la alta. A fost angajat, la noua firma, cu un fel de contract (nu stiu sa va dau mai multe detalii) urmind sa duca apoi si cartea de munca. A fost sa o scoata dar i se tot spune ca nu este completata si nu o poate lua. Cand a mers la firma si a cerut sa i se completeze cartea de munca, a fost amanat de pe o zi pe alta, i se tot spune maine, maine dar nu au facut nimic de 2 ani.
Imi spuneti va rog ce ar trebui sa facem pentru a recupera cartea de munca si ce se va intampla cu cei 2 ani care nu au fost trecuti?
Va multumesc frumos!
1.sa mearga intai la serviciul resurse umane si sa incerce inca o data pe cale amiabila;;
2.sa trimita o notificare scrisa( printr-un executor judecatoresc sau printr-un avoca)t in care sa solicite completarea si eliberarea cartii de munca intr-un termen foarte scurt (10-15 zile);;
3.daca firma nici asa nu se conformeaza, fratele sa depuna actiune in instanta la tribunalul in a carui raza teritoriala locuieste fratele cu o cerere de chemare in judecata prin care solicite obligarea angajatorului la efectuarea inscrierii respective in cartea de munca si eliberarea acesteia; cererea nu se timbreaza;
4.daca societatea nu se conformeaza de buan voie dispozitiilor instantei, hotararea definitiva si irevocabila se pune in executare apeland la un executor judecatoresc
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Numai bine!
ciobanucristina a scris:

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa fac.
Fratele meu a lucrat mai multi ani la o firma iar acum 2 ani a plecat la alta. A fost angajat, la noua firma, cu un fel de contract (nu stiu sa va dau mai multe detalii) urmind sa duca apoi si cartea de munca. A fost sa o scoata dar i se tot spune ca nu este completata si nu o poate lua. Cand a mers la firma si a cerut sa i se completeze cartea de munca, a fost amanat de pe o zi pe alta, i se tot spune maine, maine dar nu au facut nimic de 2 ani.
Imi spuneti va rog ce ar trebui sa facem pentru a recupera cartea de munca si ce se va intampla cu cei 2 ani care nu au fost trecuti?
Va multumesc frumos!

Odata cu incetarea raporturilor de munca, indiferent din a cui initiativa (demisie sau concediere), tot angajatorul este cel care are obligatia eliberarii cartii de munca de la Inspectoratul Teritorial de Munca. In caz contrar, salariatul il poate actiona in instanta.
Pentru a recupera carnetul de munca puteti face o sesizare catre ITM din judetul in care isi desfasura activitatea angajatorul pentru care a lucrat sau Inspectiei Muncii.
Multumesc pentru informatii!
Toate cele bune!
angajatorul este obligat prin lege sa elibereze cartea de munca a fostului angajat in termen de 30 de zile.
Daca angajatorul plateste comision 0.75% la Inspectoratul Teritorial de Munca, atunci cartile de munca sunt tinute le Inspectorat si inspectoarele de acolo fac inscrisurile in cartile de munca.
Daca angajatorul plateste comision 0.25%, atunci inseamna ca angajatorul are inspector propriu cu atestat si face la sediul sau inscrisurile in cartile de munca, dar si acestea trebuie certificate de Inspectoratul Teritorial de Munca si de obicei dureaza cam 3 saptamani.
Indiferent de comisionul platit, angajatorul trebuie sa elibereze cartea (carnetul) de munca in CEL MULT 30 DE ZILE DE LA DATA LICHIDARII LUNII.
Sper ca v-am putut fi de folos