Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Inregistrarea actelor aditionale la ITMB
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Inregistrarea actelor aditionale la ITMB

Buna ziua,

Am si eu o intrebare: potrivit informatiilor primite astazi, s-a revenit la Legea 130/1999 potrivit careia actele aditionale ale societatilor comerciale care platesc 0.25% comision nu mai trebuie inregistrate.
Imi poate confirma cineva ca asa este si ca de acum incolo se vor respecta prevederile legii 130?

Multumesc
O zi frumoasa!
Monici
Angajatorii care platesc comision de 0.25% au doar doua obligatii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data
de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

Cei de la ITM insa, obliga toti angajatorii, cf.Art. 1, ca in termen de 20 de zile sa inregistreze contractele individuale de munca, indiferent de valoarea comisionului platit.
Pe de alta parte fac abstractie de art.2 alin.(2) care zice asa:
(2) Angajatorii sunt obligaţi să depună la inspectoratele teritoriale de muncă la care se păstrează şi se completează carnetele de muncă ale salariaţilor:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b) lunar, dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora.
ContSters83807, utilizator
mm_mihai_micu a scris:

Angajatorii care platesc comision de 0.25% au doar doua obligatii:
a) să depună lunar la inspectoratul teritorial de muncă dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data
de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora;
b) să prezinte carnetele de muncă ale salariaţilor la inspectoratele teritoriale de muncă, la încetarea contractelor individuale de muncă ale acestora, în vederea certificării înscrierilor efectuate.

Cei de la ITM insa, obliga toti angajatorii, cf.Art. 1, ca in termen de 20 de zile sa inregistreze contractele individuale de munca, indiferent de valoarea comisionului platit.
Pe de alta parte fac abstractie de art.2 alin.(2) care zice asa:
(2) Angajatorii sunt obligaţi să depună la inspectoratele teritoriale de muncă la care se păstrează şi se completează carnetele de muncă ale salariaţilor:
a) actele privind executarea, suspendarea, modificarea şi încetarea contractelor individuale de muncă, în termen de 5 zile de la perfectarea acestora;
b) lunar, dovezile de calculare a drepturilor salariale, până la data de 25 a lunii următoare celei pentru care se face plata acestora.

Si eu am auzit de asa ceva dar atata timp cat nu vad nici o instiintare oficiala, le duc la ITM in termen de 5 zile.
Ref la art 2 alin 2....este vorba despre acei angajatori care au cartile de munca depuse la ITM si platesc 0.75% si nu de cei care platesc 0,25%.

Eu te sfatuiesc sa le duci in continuare sa nu ai surprize :)