Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Deducere TVA PFA(I.I.) cu Norma de Venit
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Deducere TVA PFA(I.I.) cu Norma de Venit

Un PFA sau I.I. impozitat la norma de venit, care a devenit platitor de TVA, poate deduce TVA, sau tot TVA-ul colectat trebuie platit catre stat? Am cautat in codul fiscal si nu am gasit nici o referire sau mai degraba o restrictie legata de norma de venit.

Multumesc anticipat,
Adrian
Da, poate sa deduca TVA.

TVA si impozitul pe venit sunt doua impozite separate.

Impozitul pe venit, de plata, se stabileste in functie de norma stabilita prin acte normative.

TVA de plata se stabileste ca diferenta intre TVA colectat si TVA deductibil (regula valabila pentru toate persoanele inregistrate in scopuri de TVA, fie ele PFA, I.I. sau firme)
Ana Muntianu, Consultant fiscal