avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actualizare date administrator
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actualizare date administrator

Stimati Domni,

Sunt administrator si asociat unic la un SRL din 1994 declarat pe o perioada nelimitata - in conditiile in care nu a intervenit nicio modificare a statului meu ca administrator si asociat unic, cand si in ce conditii ar fi trebuit sa acualizez datele mele de identificare (care sunt practic aceleasi); as dori sa am aceasta informatie inainte sa discut cu cei de la Registrul Comertului care mi-au trimis o citatie pentru prezentare in instanta in verderea dizolvarii societatii pe motiv de neactualizare a datelor de identificare a administratorului societatii (eu personal, n-am inteles nimic si nici cei pe care ii cunosc nu m-au putut lamuri)
Multumesc
Din 1994 pana acum s-au facut mai multe actualizari. Nu e vorba (numai) de datele administratorului.
simircea a scris:

Stimati Domni,

Sunt administrator si asociat unic la un SRL din 1994 declarat pe o perioada nelimitata - in conditiile in care nu a intervenit nicio modificare a statului meu ca administrator si asociat unic, cand si in ce conditii ar fi trebuit sa acualizez datele mele de identificare (care sunt practic aceleasi); as dori sa am aceasta informatie inainte sa discut cu cei de la Registrul Comertului care mi-au trimis o citatie pentru prezentare in instanta in verderea dizolvarii societatii pe motiv de neactualizare a datelor de identificare a administratorului societatii (eu personal, n-am inteles nimic si nici cei pe care ii cunosc nu m-au putut lamuri)
Multumesc


Verificati daca sunteti intr-o situatie prevazuta de L.31/1990
Art. 237. - (1) La cererea oricărei persoane interesate, precum şi a Oficiului Naţional al Registrului Comerţului, tribunalul va putea pronunţa dizolvarea societăţii în cazurile în care:
a) societatea nu mai are organe statutare sau acestea nu se mai pot întruni;
b) societatea nu a depus, în cel mult 6 luni de la expirarea termenelor legale, situaţiile financiare anuale sau alte acte care, potrivit legii, se depun la oficiul registrului comerţului;
c) societatea şi-a încetat activitatea, nu are sediul social cunoscut ori nu îndeplineşte condiţiile referitoare la sediul social sau asociaţii au dispărut ori nu au domiciliul cunoscut sau
reşedinţa cunoscută;
d) societatea nu şi-a completat capitalul social, în condiţiile legii.
In cel mai probabil caz este vorba de dizolvarea societatii pentru nedepunerea in termen a situatiilor financiar-contabile la ORC pentru ultimii ani.

Mergeti la ORC, intrebati exact despre ce este vorba, depuneti actele solicitate si astfel scapati de grija judecatii in instanta.

Simbotin Remus
Avocat & Mediator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare srl cu asociat unic Lucian S Lucian S Dupa dizolvarea SRL ce se intampla cu creantele acesteia ? Poate asociatul unic sa la recupereze si cum ? Ce se intampla cu creantele si cine este ... (vezi toată discuția)
Firma desfiintata din oficiu. unde? Silvia  Aldea Silvia Aldea Am si eu o intrebare. Daca o firma infiintata in 09.03.2004 (un SRL) nu a despus niciodata situatiile contabile, nu a depus niciun bilant, balanta...[b]absolut ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren IOAN EUGEN IERCOSAN IOAN EUGEN IERCOSAN buna, va rog sa ma sprijiniti in gasirea unei solutii la problema pe care o am: - in 2004 , firma cumpara un teren extravilan(2 parcele separate) cu ... (vezi toată discuția)