Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa I sau II de munca?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa I sau II de munca?

am lucrat din 1973 si pina in 2006 la centrul de microradiofotografie medicala(MRF)Caravana MRF apoi ca centru fix o perioada munca desfasurata in mediu cu radiatii in ce grupa de munca ar fi trebuit sa fiu incadrat?
cu multumiri
In primul rand in grupe de munca s-a lucrat pana in 1 aprilie 2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000. Acest act normativ a abrogat Ordinul nr. 50/1990.

In al doilea rand si potrivit pct. 6 din Ordinul nr. 50/1990, "nominalizarea persoanelor care se incadreaza in grupele I si II de munca se face de catre conducerea unitatilor impreuna cu sindicatele libere din unitati, tinindu-se seama de conditiile deosebite de munca concrete in care isi desfasoara activitatea persoanele respective (nivelul noxelor existente, conditii nefavorabile de microclimat, suprasolicitare fizica sau nervoasa, risc deosebit de explozie, iradiere sau infectare etc.)"

Ati fost nominalizat potrivit pct. 6 din Ordinul nr. 50/1990? Perioada este trecuta in carnetul de munca sau rezulta din adeverinte emise de fostul angajator? Daca raspunsul este "nu" la ambele intrebari, inseamna ca activitatea / locul de munca nu au fost incadrate in grupa de munca.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In legatura cu intrebarea grupa I sau II de munca fac urmatoarele precizari:
1.Am fost ]ncadrat in grupa II lucru inscris in cartea de munca,dar pentru ca locul de munca era cu risc crescut de iradiere datorita aparatelor cu care se lucra intrebarea este daca se poate face o reevaluare a incadrari si trecerea in grupa I (stiu de un proces in care instanta a dat cistig de cauza celor care au lucrat in conditii identice pina in anul 2000)daca se face cine face reevaluarea si cum?
2.In ultimi 4 ani am lucrat intr-un cabinet de consultatii TBC in mod normal ar trebui sa fie incadrat in grupa CONDITII DEOSEBITE (din aprilie 2001)dar in cartea de munca apare ca si conditii de munca normale este corect sau nu cine trebuie sa remedieze situatia daca incadrarea nu s-a facut cum trebuie
cu multumiri
george muresan a scris:
1.Am fost ]ncadrat in grupa II lucru inscris in cartea de munca,dar pentru ca locul de munca era cu risc crescut de iradiere datorita aparatelor cu care se lucra intrebarea este daca se poate face o reevaluare a incadrari si trecerea in grupa I (stiu de un proces in care instanta a dat cistig de cauza celor care au lucrat in conditii identice pina in anul 2000)daca se face cine face reevaluarea si cum?

In 2011 nu mai face nimeni reevaluari pentru perioade anterioare datei de 1 aprilie 2001. Un proces este alta discutie, insa trebuie sa faceti dovada ca s-a achitat cota de CAS corespunzatoare activitatii lucrate in grupa I de munca (este mai mare decat cota CAS retinuta si platita pentru grupa II de munca).

Daca in carnetul de munca este trecuta grupa II de munca, inseamna ca in aceste conditii ati lucrat.

george muresan a scris:
2.In ultimi 4 ani am lucrat intr-un cabinet de consultatii TBC in mod normal ar trebui sa fie incadrat in grupa CONDITII DEOSEBITE (din aprilie 2001)dar in cartea de munca apare ca si conditii de munca normale este corect sau nu cine trebuie sa remedieze situatia daca incadrarea nu s-a facut cum trebuie

Locurile de munca in conditii deosebite se stabilesc prin contractul colectiv de munca sau, in cazul in care nu se incheie contracte colective de munca, prin decizia conducerii. Pentru aceste locuri de munca se solicita si obtine de la ITM un aviz obligatoriu. De asemenea, pentru acestea se plateste o cota CAS mai mare.