Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii contract prestari servicii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

contract prestari servicii

buna seara,
Dati-mi o idee si mie in urmatoarea problema:
vreau sa inchei un contract de prestari servicii pe perioada determinata cu o societate , si nu stiu ce obligatii i-mi opresc din venitul brut in afara de impozit ca sa incep negocierea salariala.
Poate sa imi opreasca Somaj, CAS, CASS,,,,
va rog dati-mi o idee
va multumesc
Daca negociati remuneratia bruta, din ea vi se vor retine urmatoarele:
- CAS 10,5%
- somaj 0,5%
- impozit 10%, urmand ca la sfarsit de an sa se faca regularizare (adica sa platiti sau nu o diferenta)

Trebuie sa mai platiti si sanatate 5,5% din venitul net, dar aceasta nu se retine de catre prestator, ci este obligatia dvoastra sa platiti la casa de sanatate.