Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul VENIT NET
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul VENIT NET

In cazul conventiilor civile as dori sa stiu cum se calculeaza impozitul (16%) si contributiile (C.A.S., C.A.S.S. si somaj) adica la ce se aplica procentele lor 10,5%, 5,5 % si 0,5%.
Cum se calculeaza venitul net adica ceea ce incaseaza angajatul ? Din brut se scad care anume pentru a ajunge la "net" ?
Toate contributiile (CAS 10,5%, CASS 5,5% si somaj 0,5%) se aplica la totalul brut al veniturilor realizate intr-o luna.
Cota de impozit de 16% se aplica la ceea ce ramane dupa scaderea contributiilor din totalul brut.

venit net = total brut - CAS - CASS - somaj
salariu net = total brut - CAS - CASS - somaj - impozit