Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Calcul venit net din drepturi de autor
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Calcul venit net din drepturi de autor

Cum se calculeaza un venit net din drepturi de autor pe anul 2011? La sursa s-a retinut 16% si 10.5 % CAS.
ContSters172175, utilizator
Din venitul brut se scade 10,5% C.A.S. si la valoarea ramasa se scade 16% impozit.

Exemplu:

100 lei - venit brut;
100 x 0,1050 = 11 lei - 10,5% C.A.S.;
100 - 11 = 89 lei - venit impozabil;
89 x 0,16 = 14 lei - impozit;
100 - 11 - 14 = 75 lei - venit net ce trebuie platit autorului.
Iulian MANEA, Contabil
Cum se calculeaza venitul net din drepturi de autor daca la sursa sau oprit :
-impozit 10%
-CAS
-CASS
-somaj
Impozitul de 6% a fost platit de mine la Administratia Financiara.
Ex. venit brut 19500/an , care este venitul net ?
Calculul este acelasi ca mai sus. Contributiile se calculeaza ca procent din brut iar impozitul ca procent din suma ramasa dupa ce se scad contributiile.

La veniturile din drepturi de autor nu se retine somaj.
Revin cu o intrebare, conform codului fiscal :

ART. 50 Stabilirea venitului net anual din drepturile de proprietate intelectuală

(1) Venitul net din drepturile de proprietate intelectuală se stabileşte prin scăderea din venitul brut a următoarelor cheltuieli:

a) o cheltuială deductibilă egală cu 20% din venitul brut;

b) contribuţiile sociale obligatorii plătite.

Venitul net rezultat dupa aplicarea deducerii de 20% si contributiilor sociale se mai aplica si impozitul de 16% ?