Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... vanzare
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

vanzare

vreau sa vand in piata carne de pasare. de ce autorizatii am nevoie?
am intreprindere individuala pe ferma.
astept raspuns.
multumesc
Poate ajuta la ceva:
[ link extern ]
==================================
Obtinerea autorizatiilor de functionare
Detalii:
Pentru desfasurarea oricarei activitati comerciale, societatile trebuie sa obtina avizele necesare desfasurarii acelei activitati. Procedura avizarii s-a simplificat de-a lungul timpului, ajungandu-se ca acum sa fie suficienta completarea unei declaratii pe propria rasundere pentru obtinerea acestor avize.Totusi desi pentru multe obiecte de activitate aceasta declaratie este suficienta, ea nemainecesitand si obtinerea unor avize suplimentare de la avizatori ( Mediu, PSI, PM, DSV, DSP), pentru unele obiecte de activitate dupa obtinerea certificatului constatator prin care s-a inregistrat declaratia pe propria raspundere este necesara si obtinerea unor avize suplimentare dupa cum urmeaza:

Directia de Sanatate Publica
1551 - Fabricarea produselor lactate si a branzeturilor;
1588 - Fabricarea preparatelor alimentare omogenizate si alimentelor dietetice;
1589 - Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.;
zaharoase;

Directia Sanitar-Veterinara
0121 - Cresterea bovinelor;
0122 - Cresterea ovinelor, caprinelor, cabalinelor, magarilor, catarilor si asinilor;
0123 - Cresterea porcinelor;
0124 - Cresterea pasarilor;
0125 - Cresterea altor animale;
0130 - Activitati in ferme mixte (cultura vegetala combinata cu cresterea animalelor);
0142 - Activitati de servicii pentru cresterea animalelor, cu exceptia activitatilor veterinare;
1511 - Productia si conservarea carnii;
1512 - Productia si conservarea carnii de pasare;
1513 - Prepararea produselor din carne (inclusiv din carne de pasare);
1551 - Fabricarea produselor lactate si a branzeturilor;
1589 - Fabricarea altor produse alimentare n.c.a.;
5123 - Comert cu ridicata al animalelor vii;
5132 - Comert cu ridicata al carnii si produselor din carne;
5133 - Comert cu ridicata al produselor lactate, oualor, uleiurilor si grasimilor comestibile;
5222 - Comert cu amanuntul al carnii si al produselor din carne;

Mediu
Declaratia pe propria raspundere, pentru activitatile cu impact nesemnificativ asupra mediului (Ex. 2212-Editarea Ziarelor; 2223-Legatorie si finisare; 6412-Activitati de mesagerie);
Fisa de prezentare a activitatii, pentru activitatile cu impact redus asupra mediului (Ex. 3613-Productia mobilierului pentru bucatarii; 5530-Restaurante; 9301-Spalarea, curatarea si vopsirea textilelor si blanurilor);
Fisa de prezentare a activitatii, pentru activitatile cu impact semnificativ asupra mediului (Ex. 2611-Fabricarea sticlei plate; 1120-Extractia gazelor naturale; 1411-Extractia pietri pentru constructii);
Planul de situatie si planul de incadrare in zona al obiectivului;
Dovada achitarii tarifului si taxei aferente analizei documentatie;

PSI
Pentru cladiri noi:
scenariu de siguranta la foc (MO 570/12.09.2001);
plan de situatie si planuri de arhitectura pentru fiecare nivel al constructiei sau al spatiilor supuse autorizarii PSI;
avizul proiectantului initial sau raportul de expertiza tehnica numai in cazul modificarii, extinderii cladirii;
dovada achitarii tarifului aferent autorizatiei;
Pentru cladiri existente:
declaratie pe propria raspundere;
dovada achitarii tarifului aferent autorizatiei;
======================================

Plus ca s-ar putea sa trebuiasca sa ai utilaje/autorizatie pentru ambalare, contract cu un crematoriu (pentru gainile moarte), cu o firma de dezinsectie ... nu-mi mai vine nici o idee ...