avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Urmarire Logan neinscriptionat, dotat cu radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Urmarire Logan neinscriptionat, dotat cu radar

Buna ziua!
In luna noiembrie 2010 in timp ce ma deplasam din Iasi spre Botosani, la iesire din localitatea Letcani un autoturism Dacia Logan a inceput sa imi dea flesuri. Afara era ceata si ploua. La iesirea din loc. Letcani am marit viteza de deplasarea astfel incat Loganul a ramas in urma. In urmatoarea localitate m-a ajuns din nou ...aceeasi poveste...flesuri din spate. Banda 1 era mereu ocupata, nu ma puteam retrage...deci acceleram. Venea periculos de aproape in spatele meu continuand cu flesurile. Aceeasi poveste pana la intrare in Razboieni inainte de Tg. Frumos, unde din nou m-a ajuns din urma, ajungand in dreptul meu pe banda 1 am observat ca erau inauntru doi politisti. Cel de la volan a scos bastonul pe geam.
Opresc, merg la ei la masina, dupa aprox 20 de minute in care efectiv m-au hartuit cu flesurile.
Prin urmare aveau radar de tip vechi, cu care m-au filmat timp de 20 de minute. In 3 localitati depasisem viteza de 100km/h bineinteles datorita faptului ca veneau foarte aproape in spatele meu insistand cu flesurile.
Am fost sanctionat de politistul de la volan cu amenda de 500 ron, si suspendarea permisului pentru 3 luni de zile pentru ca am depsit cu 50 km/h viteza maxima in localitate. Imi face dovada pentru 15 zile.
Acum, celalalt politist, imi face si el alt proces verbal, pentru depasirea limitei de viteza cu 50km/h in alta localitate, repet, depasisem 100km/h in 3 localitati. Cel de al doilea politist retine dovada de circulatie care mi-o scrisese primul, si imi da dovada la dovada primului de 15 zile...
Rezulta 2 PV-uri scrise in acelasi timp de doi politisti care erau in aceeasi masina pentru aceeasi contraventie, doar ca unul in Letcani si unul in Sarca...sau mama masii de localitate...nu mai retin. Doua amenti de 500 ron, doua suspendari a cate 3 luni... dovada data la dovada... Dupa ce pe timp de ceata foarte densa si ploaie au incercat sa ma opreasca dandu-mi flash-uri. Mentionez ca unul din participantii la trafic a sunat la 112 pentru ca "un logan circula cu viteza mare...flash-uind,daca pot spune asa, pe toti din trafic."
Am facut contestatie dar avocatul meu a trimis o stagiara sa ma reprezinte. In martie am al treilea termen. Politia a trimis intampinare la contestatia mea de 7 pagini. Avocata trebuia sa imi trimita pe e-mail intampinarea lor. Inca nu a facut-o.
Intrebare: Am sau nu vreo sansa?
daca spuenti ca era o vreme asa de urita iar radarele sunt de tip vechi Python, incercati contestarea pozelor (le-ati vazut?? sunt bine facute, lizibile??) avind in vedere normele tehnice aplicabile acestor radare. spre deosebire de cele noi, la radarele tip Python nu se pot face masuratori cind este ploaie, ceata. in plus, masurarea vitezei din mers este o problema ce trebuie prevazuta de buletinul metrologic, in lipsa unei asemenea mentiuni conetstati validitatea masuratorilor.

in afara aspectelor procedurale si chichitelor avocatesti, ati incalcat legea - depasirea vitezei nu poate fi scuzata ca cineva imi face flash-uri. daca este o masina de politie care era in misiune, atunci trebuia sa-si puna girofar albastru.
prietene, eu abia mi-am revenit, ma doare burta cat am ras de ce scrii tu acolo, dar daca aprofundez mi se face pielea gaiana de cata incompetenta si cat abuz in serviciu pot face unii care sunt platiti din banii nostri.
Imi pare rau ca nu te pot ajuta cu sfaturi, doar ce stie toata lumea ca radarele de tip vechi nu pot fi luate in seama pe ploaie, ceata si ninsoare; dareu te sfatuiesc sa ii dai in judecata pe politistii respectivi ca ti-au periclitat siguranta in trafic si te-au agresat, tare curios as fi sa aud cum argumenteaza ei ca au parasit o locatie care era specificata prin ordin de misiune (daca or fi avut si din ala), si cum au procedat ei la urmarirea ta fara sa iti fi facut initial semnal regulamentar de oprire. Eu cred ca ai foarte mari sanse de castig la contestatie, dar daca castigi contestatia, da-i in judecata si pe ei..........asa sa se invete minte tablagii. Succes !=D>
@laur - nu este chiar asa de simplu. ordinele de serviciu nu mentioneaza localitati ci tronsoane insa incalcarea ordinului de servici nu determina anularea pv, exista sentinte in acest sens. btw, nu mai exista ordin de serviciu ci buletinul posturilor - merita insa vazut daca exista neconcordante intre mentiunile de acolo si ceea ce apare in pv - nr masinii, numele agentilor, etc.
Pe de alta parte, nu poti invoca "harturirea" fara sa o dovedesti, este inutil si te va decredibiliza in fata instantei de judecata. eu zic ca nu merita mai ales ca nu mai exista recurs.

contestatia pv merita facuta strict pe aspecte privind pv si plansele fotografice. ai sanse sa cistigi doar daca plansele fotografice nu sunt bune - am avut destule ocazii sa vad poze prost facute de nu se vedea nici marca masinii daramite numarul, si asta chiar cu radarele noi Autovision. depune contestatie si vezi ce poze exista.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amendat pentru depasirea vitezei legale, plangere contraventionala v1orel v1orel Buna ziua! Am fost detectat circuland in localitate cu 104km/h. Nu am semnat procesul verbal si inca nu sunt in posesia lui. Se poate contesta ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis csaba32 csaba32 Am fost surprins cu 102km/h (#-o) in localitate, suspendare permis 90 zile si 603 lei amenda. Doresc sa stiu in ce conditii pot contesta PV si daca am sanse ... (vezi toată discuția)
Suspendare permis conducere (viteza). pot castiga contestatia sau nu? AleXandru_123 AleXandru_123 Buna seara, in data de 4.03.2012 am fost surprins pe drumul E70, in afara localitatii, cu o viteza de 174 km/h cu un... Logan 1.4:O. M-a oprit masina care avea ... (vezi toată discuția)