Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... \"Mica reforma\" in materia Codului rutier
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

"Mica reforma" in materia Codului rutier

Este cunoscut faptul ca OUG nr. 195/2002 a fost completata cu un articol prin care se stabileste ca hotararile pronuntate de judecatorii cu privire la plangerile indreptate impotriva proceselor-verbal de contraventie privind circulatia pe drumurile publice, sunt defintive si irevocabile. Din cuprinsul Legii 202/2010, prin care se realizeaza MICA REFORMA nu rezulta daca dispozitiile invocate mai inainte se aplica proceselor in curs de judecata sau numai proceslor declansate dupa intrarea in vigoare a acestei legi. Opinia mea, plecand de la principul constituional al neretroactiviatii legii civile, este ca aceste dispozitii nu sunt aplicabile proceselor in materie declansate inainte de intrarea in vigoare a legii. Neretroactivitatea ar fi justificata de imprejurarea ca la data savarsirii contraventiei, plangereile impotriva proceselor -verbale de contraventie erau solutionate in doua trepte de jurisdictie - fond si recurs. Or, aplicarea completarilor aduse Codului rutier la procesele in curs de judecata la data intrarii in vigoare a Legii 202/2010, ar contraveni principiul neretroactivitatii legii civile, cu atat mai mult cu cat in Legea 202/2010, privitor la completarea Codului rutier, nu se stipuleaza in mod expres ca noile dispozitii procedurale se aplica si proceselor in curs de judecata.
S-ar putea sa gresesc. Pentru acest motiv cer si parerea altor persoane.
prevederile invocate de catre se aplica strict in functie de momentul pronuntarii sentintelor. Legea procedurala este de imediata aplicare (cu exceptiile de rigoare) si o sentinta are caile de atac prevazute de lege la data pronuntarii sale.

deci, o sentinta pronuntata dupa 25.11 nu va beneficia de recurs.
Multumesc !