Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sustinerea unui nou proiect de lege privind gratierea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sustinerea unui nou proiect de lege privind gratierea

[ link extern ] .

Propun tututror persoanelor interesate in promovarea unui nou proiect de lege privind gratierea , care ar da o a doua sansa detinutilor fara alte antecedente penale, condamnati pentru culpe minore sa acceseze site-ul de mai sus si sa isi depuna semnatura pentru sustinerea promovarii acestuia spre dezbatere publica si parlamentara.
Iniţiativa legislativă a cetăţenilor se exercită cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (1) şi (2) sau, după caz, ale art. 150 din Constituţie, republicată, în condiţiile prevăzute de Legea nr.189/1999 republicata.
Promovarea iniţiativei legislative a cetăţenilor se asigură de către un comitet de iniţiativă alcătuit din cel puţin 10 cetăţeni cu drept de vot.

:offtopic:
1. Se vede ca suntem in an electoral ;)
2. Acest subiect l-ati mai deschis pe Forum I Dreptul in discutie I Drept penal sau probleme serioase cu dreptul I Subiect - Initierea unui proiect de lege privind gratierea si procedura acordarii gratierii , dar cu alte date .... fapt ce constituie o incalcare a regulamentului de postare.
3. Care este proiectul de lege si unde poate fi vazut ca sa fie studiat ? ;) :-/