Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... am pierdut actul casei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

am pierdut actul casei

buna ziua,as dori sa-mi explicati si mie pasii pe care trebuie sa-i urmez ca sa recapat un act de proprietate.Am pierdut sau mai bine zis a disparut originalul si copiile legalizate ale contractului de vanzare-cumparare,am ramas cu o singura copie normala,ce pot face?va rog din suflet sa ma ajutati
apelati la notarul care a redactat contractul de v-cumparare
Mergeti la notariatul unde ati facut actul de vanzare - cumparare al imobilului si faceti o cerere pentru eliberare alt act .
notarul respectiv imi va da din nou original cu timbre pe verso si copii?sunt ingrozita cum a putut sa dispara,e mai bine sa-l declar pierdut si nul ca sa nu poata fi folosit de altcineva?ce se poate intampla?