Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Declaratie impoz/dividende nedepusa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Declaratie impoz/dividende nedepusa

Daca am platit impozitul pe dividende ( aferente anului 2009) in aprilie 2010 dar nu am depus declaratia 100 pt impozitu/dividende ce se intampla? Multumesc
O intocmiti acum si o depuneti.Incercati poate primiti doar avertisment,nu amenda(500 lei)
problema este ca daca ati platit la momentul respectiv si nu s-a constituit debit pentru ca nu era depusa declaratia, plata de atunci a stins alte obligatii fiscale existente in sold in acel moment, iar acum odata cu depunerea declaratiei se vor calcula dobanzi si penalitati la zi.
aura.radulescu a scris:

Daca am platit impozitul pe dividende ( aferente anului 2009) in aprilie 2010 dar nu am depus declaratia 100 pt impozitu/dividende ce se intampla? Multumesc

Daca in luna mai ati depus o declaratie 100 (aferenta lunii aprilie), care cuprindea alte impozite (cum ar fi de exemplu impozitul pe salarii), incercati cu o rectificativa la acea declaratie. Unele administratii financiare primesc.
Eu nu inteleg asta.Si eu am patit la fel.Ma duc la o administratie gata sa ma amendeze cu banii pregatiti ca imi stiam lectia (aveam de completat o contributie de care uitasem) si imi spune doamna de acolo ca nu trebuie sa platesc amenda ca o completare a declaratiei pe care o depusesem initial.La alta administratie pentru acelasi lucru am luat amenda.
simonaoprica a scris:

Eu nu inteleg asta.Si eu am patit la fel.Ma duc la o administratie gata sa ma amendeze cu banii pregatiti ca imi stiam lectia (aveam de completat o contributie de care uitasem) si imi spune doamna de acolo ca nu trebuie sa platesc amenda ca o completare a declaratiei pe care o depusesem initial.La alta administratie pentru acelasi lucru am luat amenda.

Stiu, si mie mi s-a intamplat la fel. Din aceasta cauza i-am spus @aura.radulescu sa incerce si aceasta varianta.

Unele administratii considera ca daca s-a depus o declaratie care nu contine impozitul respectiv, dar contine alte impozite, obligatia declarativa a fost indeplinita.
Alte administratii nu interpreteaza asa. #-o