Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... injurii in timpul serviciului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

injurii in timpul serviciului

ma aflam in timpul serviciului si o persoana a vnit si mi-a adresat injurii si tot felul de vorbe murdate ,mai erau si inca doua persoane care au auzit cele zise de respectiva persoana.care sunt modalitatile de a face o plangere persoanei respective?
va multumesc!
insulta .calomnia(art 205;art 206) nu mai sunt de conotatie penala, fiind abrogate.
Daca va simtiti lezat de respectivele manifestari, singura modalitate este sa va adresati pe cale civila cu o actiune privind daune morale , pe considerentul atingerii imaginii dvs in public.
Sugestie-asigurati-va in prealabil ca cele doua persoane vor depune marturie in ce priveste acel incident
completare:
daca respectiva persoana care v-a adresat injurii vizau(erau in legatura) cu exercitarea atributiunilor dvs de serviciu, fapta se poate incadra la art 250 indice 1 c pen.(purtare abuziva), fiind in acest caz sub incidenta dr penal.eventual detaliati cazul mai in amanunt