Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot scoate din tara un minor daca sunt divortata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot scoate din tara un minor daca sunt divortata?

am o fetita de 3 ani si sunt divortata daca ar fi sa vreau sa o scot din tara trebuie neaparat acceptul ex sotului?tin sa precizez ca el la proces nu a cerut drept de vizita..nu vine sa o vada si nu se intereseaza de ea...ce pot face sa o pot scoate din tara?ma poate ajuta cineva cu un sfat?va multumesc din suflet
daca fetita v-a fost incredintata prin procesul de divort nu aveti nevoie de aprobarea sotului, mai ales daca nu a cerut program de vizitare.
in prezent, au fost abrogate dispozitiile in ceea ce priveste acceptul si celuilalt parinte pentru scoaterea minorului din tara.
La granita, prezentati actul justificativ(sentinta judecatoreasca).
si inca o intrebare sunt div din iunie 2009 ex sot este obligat sa-mi plateasca o pensie alimentara de 150lei din iunie 2009 si pana in prezent mi-a dat 1100lei si mai trebuie sa-mi de 1600 ce pot face sa recuperez acesti banii?va multumesc din suflet
Nu aveti nevoie de acordul tatalui pentru a iesi din tara cu minora.
Aveti insa nevoie la iesirea din tara de sentinta de divort legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila in original si pasaport pentru minora.
In privinta pensiei v-am raspuns aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
si cand trebuie sa fac pasaportul nu am nevoie de nici un act de la ex?deci nu am nevoie de el cand fac pasaportul fetei?