avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1981 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pretentii credit apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pretentii credit apartament

BUNA SEARA

pe scut rezum ideile principale

1991 fosta sotie semneaza cu romconfort contractul de vanzare cumparare pentru un apartament de la romconfort pret informativ 590.000lei-apartamentul era in curs de construire ACESTI BANI SUNT PLATITI IN RATE TIMP DE 15 ANI
1993 anul casatoriei
1994 se semneaza proces verbal de predare primire al apartamentului,se preda cheia apartamentului
1994 eu ispas laurentiu semnez cu romconfortul un contract de imprumut in suma de 9.170.000(pret definitiv)fara dobanda -20.000.000. este pretul apartamentului cu dobanda aferenta
se plaresc rate timp de 15 ani pe munele meu.
2008 proces de divort
2009 proces partaj MARE ATENTIE
IN ACTIUNEA DE PARTAJ EU ISPAS LAURENTIU CER CA IMOBILUL SA FIE BUN COMUN TINAND CONT CA:

SITUAŢIA LOCUINŢEI CONSTRUITÃ SAU CUMPÃRATÃ PRIN CREDIT BANCAR

În cazul în care locuinţa este construită ori cumpărată cu credit s e identifica mai multe situaţii, şi anume:

· Când numai o parte din rate au fost achitate în timpul căsătoriei, locuinţa este bun comun numai în măsura achitării acestor rate.

· Dacă toate ratele au fost achitate în timpul căsătoriei, locuinţa este bun comun.

· Dacă soţii s-au înţeles ca o locuinţă construită pe numele unuia dintre ei dar cu contribuţia ambilor (predarea locuinţei făcându-se anterior încheierii căsătoriei) să devină bun comun, atunci locuinţa respectivă dobândeşte acest caracter în momentul celebrării căsătoriei.
INSTANTA A DAT BUN PROPRIU

AM PIERUT PE LINIE FOND APEL SI RECURS

ACUM URMEAZA ACTIUNEA IN PRETENTII
INTREBAREA MEA ESTE:
PENTRU BANII PLATITI DE MINE-IN TIMPUL CASATORIEI-
SE IA CA BAZA DE CALCUL PRETUL APARTAMENTULUI IN MOMENTUL DE FATA 100.000 EURO SAU RATELE SE ACTUALIZEAZA CU INDICELE INFLATIEI CONFORM INSTITUTULUI DE STATISTICA.

Alte discuții în legătură

Partaj apartament laurentiu68 laurentiu68 Ma numesc ispas laurentiu am terminat divortul iar acum sunt la partaj. vreau sa va expun problema cat mai concis pentru a vedea si dumneavoastra ... (vezi toată discuția)
Creante apartament laurentiu68 laurentiu68 Ma numesc ispas laurentiu am terminat divortul iar acum sunt la partaj. vreau sa va expun problema cat mai concis pentru a vedea si dumneavoastra daca ... (vezi toată discuția)
Divort si partaj, firma si imobil laurentiu68 laurentiu68 Buna ziua Divortul aproape ca s-a terminat,urmeaza stabilirea pensiei alimentare si gata am scapat. Partea grea acum incepe. PARTAJUL O sa expun ... (vezi toată discuția)