avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 392 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Cărţi. Interesante, de ... Solutionarea pe cale pasnica a diferendelor ...
Discuție deschisă în Cărţi. Interesante, de recomandat, topuri...

Solutionarea pe cale pasnica a diferendelor internationale si raspunderea internationala a statelor (bibliografie)

Buna seara.
Numele meu este Cristina,si sunt studenta in ultimul an la R.I.S.E.Multi dintre dumneavoastra ati trecut deja prin aceste etape,de aceea as dori sa va rog,daca binevoiti,sa ma ajutati cu ceva idei.Pentru tema de licenta,mi-am ales materia drept,deoarece,pentru celelalte materii prospuse,nu puteam sa fac rost foarte usor de materiale.Tema mea de licenta se numeste "Solutionarea pe cale pasnica a diferendelor internationale si raspunderea internationala a statelor".Rugamintea mea este,pentru cei care stiu ce anume as putea citi,si din ce carti as putea sustrage ideile necesare pentru a putea sa-mi fac singura tema de licenta.V-as fi recunoscatoare pentru cateva titluri de carti,sau site-uri.
Va multumesc frumos.
O seara placuta.
Cel mai recent răspuns: b-cristina , utilizator 22:55, 7 Aprilie 2011
D. Popescu, Tr. Chebeleu, Soluţionarea paşnică a diferendelor internaţionale, Bucureşti, Editura Academiei, 1983
R. M. Beşteliu, Contramăsurile în dreptul internaţional contemporan, în RRDI, nr. 1/X-XII/2003; A. Bolintineanu, A. Năstase, Drept internaţional contemporan, Ed. Monitorului Oficial, Bucureşti, 1995
D. Popescu, A. Năstase, Drept internaţional public, Ed. ªansa, Bucureşti,1997
Tratatul American privind reglementarea pe cale paşnică a diferendelor din 1948; Convenţia Europeană privind reglementarea pe cale paşnică a diferendelor internaţionale din 1957

[ link extern ] /

[ link extern ]

[ link extern ]

[ link extern ]
va multumesc frumos.
mi-ati fost un imens ajutor.un weekend placut va doresc:hugall:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lucrare de licenta - drept international public iulia_is iulia_is Cine ma poate ajuta cu informatii referitoare la o tema de licenta si anume: \\\"Noi principii fundamentale ale dreptului international public ... (vezi toată discuția)
teoria si practica contractului de agentie TinkerbellAlex TinkerbellAlex Good evening,people! Cu ceva zile in urma cautam pe net informatii referitoare la Contractul de Agentie, astfel ,prin serch-urile mele am dat de ... (vezi toată discuția)
Admitere barou 2013: data examenului, bibliografie, spete, experiente Iulian81 Iulian81 Buna ziua! Imi poate spune cineva daca pentru 2013 se va da examen de admitere in Barou din noul Cod Civil? Si daca da au aparut deja carti de civil? La drept ... (vezi toată discuția)