Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... sporuri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

sporuri

sporurile se acordă in baza unui regulament emis de către unul din ministerele de interne ,justiție , sănătate , educație conform art.21 din legea 285/2011
D.SP.eliberează buletine de expertizare a locurilor de muncă după apariția regulamentului fiecărui minister.
....dar Buletinul de determinare din 2010 (ex. emis in oct .2010)care nici macar nu a fost pus in aplicare,mai este valabil?
Nu prea se intelege ce intrebati, dar pot spune ca in anul 2011 se acorda aceleasi sporuri al caror cuantum se majoreaza cu 15%, care au fost acordate in anul 2010 in baza avizelor obtinute conform Legii nr. 330/3009 (valabila in 2010). Sporurile se acorda persoanelor care isi desfasoara activitatea in aceleasi conditii.
In anul 2010 sporurile se acordau in baza unor regulamente avizate de ministere.
In normele metodologice de aplicare a Legii nr.285/2010 veti vedea cum se aplica sporurile. In 2011 nu este nevoie de regulamente.
pana in septembrie 2010 beneficiam de sporuri pt. conditii periculoase si deosebite in cuantum de 10 si respectiv15%,mentionez ca lucrez in cadrul unui centru de ingrijire adulti cu probleme psihice din cadrul directiei generale de asistenta sociala,iar la acea data ne-a fost emis ,pe centru,un nou buletin de determinare in care ni s-au recunoscut ,,conditii deosebit de periculoase,, in urma carora putem beneficia de sporuri cuprinse intre75-100%.....care este ,,valabilitatea ,,noului buletin ? ......noua ni s-a comunicat ca pana in decembrie 2010....spunand ca in 2011 trebuie sa se ceara altul.....mentionez ca la conditiile de munca nu s-a schimbat nimic.....va multumesc!