Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... citatie serviciul politiei rutiere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

citatie serviciul politiei rutiere

in urma unei citatii primita an posta de la Serviciul Politiei Rutiere,m-am prezentat la sectia de Politie pentru lamuriri referitoare la citatie.Organele de politie au ancercat sa-mi puna "an spate" mai multe acuzatii privind circulatia cu o motocicleta an diferite zile,ceea ce nu este adevarat.La unele din acuzatii au renuntzat uitanduse mai atenti la niste imagini (filmari radar),dar nu la toate.....mi-au antocmit proces verbal,cu niste acuzatii neadevarate....eu ne putand sa semnez asa ceva.Deci mi-au retinut permisul,dar fara un motiv anume....si m-au dat afara din birou...au zis ca ma antorc eu la ei sa semnez procesul..pt ca fara proces-verbal,nu pot face contestatii...deci nu pot face nici un demers pt recastigarea permisului de conducere....nu am primit nici macar o dovada,sau vreo hartie,ceva,..ok...nu stiu ce demersuri si unde trebuie sa apelez an continuare...ce fac pana la solutionarea cazului?...asta anseamna ca i-mi este suspendat permisul?...daca da...pe cat timp?...nu mi-au comunicat nimic...asi vrea sa-i dau an judecata...cum procedez?...multumiri
CEEA CE A FACUT ORGANUL DE POLITIE ESTE ILEGAL. NU I SE POATE RETINE PERMISUL UNEI PERSOANE DECAT PE IN BAZA UNEI PROBE CONCLUDENTE. EX: FOTOGRAFIE, FILMARE ETC. IN CEL MAI BUN CAZ TREBUIA SA PRIMESTI O DOVADA PENTRU A CIRCULA. BINE AR FI SA CONSULTI UN AVOCAT , CARE SA FACA PLANGERE LA PARCHET. ESTE O INCALCARE FLAGRANTA A DREPTURILOR UNEI PERSOANE. SUCCES.
luckas a scris:

in urma unei citatii primita an posta de la Serviciul Politiei Rutiere,m-am prezentat la sectia de Politie pentru lamuriri referitoare la citatie.Organele de politie au ancercat sa-mi puna "an spate" mai multe acuzatii privind circulatia cu o motocicleta an diferite zile,ceea ce nu este adevarat.La unele din acuzatii au renuntzat uitanduse mai atenti la niste imagini (filmari radar),dar nu la toate.....mi-au antocmit proces verbal,cu niste acuzatii neadevarate....eu ne putand sa semnez asa ceva.Deci mi-au retinut permisul,dar fara un motiv anume....si m-au dat afara din birou...au zis ca ma antorc eu la ei sa semnez procesul..pt ca fara proces-verbal,nu pot face contestatii...deci nu pot face nici un demers pt recastigarea permisului de conducere....nu am primit nici macar o dovada,sau vreo hartie,ceva,..ok...nu stiu ce demersuri si unde trebuie sa apelez an continuare...ce fac pana la solutionarea cazului?...asta anseamna ca i-mi este suspendat permisul?...daca da...pe cat timp?...nu mi-au comunicat nimic...asi vrea sa-i dau an judecata...cum procedez?...multumiri

Retinerea permisului de conducere nu se poate face decat cu eliberarea unei dovezi inlocuitoare, cu sau fara drept de conducere pentru o anumita perioada de timp, in functie de fapta pentru care s-a retinut permisul.
De dat in judecata nu poti sa-i dai intrucat nu ai un proces verbal pe care-l contesti. Dar o plangere penala impotriva respectivului politist, dupa parerea mea, trebuie s-o depui la Parchet. Cere daune materiale legate de lipsa de folosinta a autoturismului (ca latura civila). Consulta un avocat daca poti cere si daune morale. Strange acte doveditoare legate de lipsa de folosinta a autoturismului. SUCCES!!!!!!!!!!!!!!!
Buna ziua,

In cursul zilei de azi, 12.07, mi-a fost retinut permisul de conducere pe motiv de neacordare prioritate pietoni pe trecere. Ma aflam pe Blvd. Liviu Rebreanu eram in masina cu inca 2 persoane, ma aflam in coloana si dupa trecerea de pietoni am fost oprit, mi s-au solicitat actele la control dupa care am fost intrebat cu ce viteza circulam. Am crezut ca este vorba de radar dar nu avea cum ptr ca nu am avut vteza. La 1 minut a sosit si dacia logan galbena cu radarul montat, a coborot un agent care i-a spus celuilalt agent ca motivul ptr care m-a oprit a fost ca nu am acordat prioritate la pietoni.
Mentionez ca atat eu cat si celelalte 2 persoane (detinatori de permis auto) nu am observat vreun pieton pe trecere. Mi s-a intocmit proces verbal si dovada ptr 15 zile. NU am semnat procesul verbal ptr ca nu am fost de acord si mi s-a inmanat doar dovada. Cum pot contesta procesul verbal ?
kivu99 a scris:

Buna ziua,

In cursul zilei de azi, 12.07, mi-a fost retinut permisul de conducere pe motiv de neacordare prioritate pietoni pe trecere. Ma aflam pe Blvd. Liviu Rebreanu eram in masina cu inca 2 persoane, ma aflam in coloana si dupa trecerea de pietoni am fost oprit, mi s-au solicitat actele la control dupa care am fost intrebat cu ce viteza circulam. Am crezut ca este vorba de radar dar nu avea cum ptr ca nu am avut vteza. La 1 minut a sosit si dacia logan galbena cu radarul montat, a coborot un agent care i-a spus celuilalt agent ca motivul ptr care m-a oprit a fost ca nu am acordat prioritate la pietoni.
Mentionez ca atat eu cat si celelalte 2 persoane (detinatori de permis auto) nu am observat vreun pieton pe trecere. Mi s-a intocmit proces verbal si dovada ptr 15 zile. NU am semnat procesul verbal ptr ca nu am fost de acord si mi s-a inmanat doar dovada. Cum pot contesta procesul verbal ?

Contesta procesul verbal in termen de 15 zile la Judecatoria sectorului de care apartine locul faptei.
Dupa depunerea contestatiei solicita un certificat de grefa. cu acest certificat te vei prezenta la Politie si ti se va restitui permisul de conducere. Daca vei obtine o hotarare definitiva si irevocabila in sensul neadmiterii contestatiei vei fi obligat sa depui permisul de conducere la Politie.

Buna ziua,

In cursul zilei de 23-10-2009 am fost oprit imediat dupa o intersectie de un agent de circulatie. Mi s-au cerut actele, mi s-a atras atentia ca nu am centura de siguranta, este adevarat, certificatul de inmatriculare nu`l aveam la mine deoarece era masina nu era a mea , si vina mea ca nu`l aveam. Nu contest nici acest lucru. Doar ca dupa verificarea permisului si buletinului de identitate, agentului i s-a comunicat prin statie "infractiunea" comisa de mine: Nu am dat prioritate pietonilor angajati pe trecere. Intersectia la care am virat eua stanga si intr`adevar se afla acolo o trecere de pietoni, tin sa mentionez ca era de asa natura, incat daca pietonii treceau din partea stanga a mea, nu aveam vizibilitate, intrucat in intersectie mereu se creeaza ambuteiaj ( era si ora de varf: orele 15, 16) si ca sa faci la stanga trebuie ca un sofer din fata sa-ti dea voie sa faci la stanga.
Deci mai pe scurt, cum am prins o mica bresa, m-am bagat.. pe trecere nu era nimeni, aveam martor in masina. Recunosc ca ar fi putut fi cineva pe bordura sau eventual sa calce in momentul cand treceam yo..dar f departe de botul masinii mele.
Al doilea lucru care doresc sa`l contest si mi se pare semnificativ mai grav este acela ca agentul de circulatie a incercat sa ma "corupa" sa semnez procesul verbal( amenzile aferente pt centura si talon + amenda si retinerea permisului pt o luna pt neacordare de prioritate). Eu nu doream sa semnez, deoarece am cerut sa vad caseta, si mi s-a zis ca doar in instanta si nu am dorit sa semnez. Atunci, agentul de politie mi-a declarat ca trebuie sa semnez intr`un loc acolo pe procesul verbal, altfel acesta nu`mi va veni prin posta acasa si nu am cum sa`i contest sa vad caseta... Magarie pe fata.. dar a fost asa de convingator in afirmatii incat aproape ca am crezut.Sincer va zic, e prima oara in 6 ani de zile cand mi se retine permisul si stiam una si buna, daca nu sunt de acord cu ceva nu semnez si contest apoi. NU am semnat pana la urma si acuma astept procesul verbal ca am inteles ca in max 15 zile pot contesta la Judecatoria aferenta. As dori enorm un sfat din partea dumneavoastra. Va multumesc anticipat.