Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Se poate depune o plangere contraventionala direct pe ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Se poate depune o plangere contraventionala direct pe e-mail-ul instantei, cu semnatura electronica atasata?

Este valabila - din punct de vedere procedural - plangerea contraventionala depusa pe adresa de email a judecatoriei competente sa judece cauza specificata pe siteul institutiei si semnata - in conditiile legii 455/2001 - cu semnatura electronica sub forma unui certificat digital calificat?
se poate dar este riscant dpdv practic. daca emailul nu este deschis de grefier sau este sters din greseala? este mai sigur sa trimiteti prin curier rapid sau posta.

dar cel mai sigur este depunerea la registratura :)
Cum adica este mai sigur?
Adresele de email ale instantelor de judecata sunt de forma postate pe siteul Ministerului Justitiei?
Eu am pus intrebarea la Tribunalul Olt telefonic. Mi-a raspuns grefiere sefa. S-a cam minunat de propunerea mea. Semn ca desi sunt pusi sa aplice legea nu prea o cunosc si sunt mult ramasi in urma cu tendintele.
Din punctul meu de vedere este perfect valabila aceasta cerere pentru ca intruneste toate conditiile de validitate.
Da, domnule contabil, se pot depune si prin mail.
Eu personal mi-am depus acte la Curtea de Apel Timisoara, prin mail, si nu a fost nici o problema. Invocarea faptului ca grefierul de servici nu ar deschide mailul, este o mica aberatie.
Depuneti cu incredere pe mail, iar ca dovada ca au fost primite, puteti da un telefon la registratura sa primiti si confirmarea telefonica a celor de acolo.
Ca o paranteza ... cand am fost la instanta, doar un magistrat din cei trei, s-a mirat cand a auzit de aceasta oportunitate a noastra, a tuturor. Putem trimite si pe mail.
Succes.
666., utilizator
Intr-adevar, se pot depune si pe mail.Totul este sa verificati daca s-a primit si sa cereti numarul de inregistrare a documentelor trimise.
Personal cred ca pe email este cea mai sigura cale de depunere, excluzand depunerea in mod personal.
La posta poate sa incurce adresa sau chiar sa piarda plicul pe cand pe email i-ai dat click si gata.
Eu am semnat si cerea cu semnatura digitala sa nu spuna ca nu intruneste conditiile legii.
Cred ca transmiterea electronica este viitorul.
Te scuteste de timp si bani.