avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... interpretarea aplicarii legii 193/2007
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

interpretarea aplicarii legii 193/2007

prin sentinta judecatoriei sa admis plingerea impotriva hotaririi comisiei ff si mi s-a reconstituit dreptul de proprietatate pt 13 ha pasune. prin decizia tribunalului sa admis recursul si sa modificat in tot sentinta prin respingerea plingerii ramasa definitiva .in fapt in 1949 bunicului meu i s-au expropriat 63 ha teren din care 50 arabil si 13 pasuni..pina la legea 193/2007 s-a u atribuit 50 ha teren cu titlu dar nu arabil cum lau cerut petentii deoarece nu mai era ci pritr-un proces verbal cu ADS din rezervele statului.adica 6 ha arabil si 44 ha pasuni dar nu pe vechile amplasamente ci din rezervele statului. acum la tribunal s-a invocat faptul ca la legile anterioare legii 193/2007 sau atribuit cu titlu 44 ha pasuni peste cele 13 ha predate in 1949. dar este vorba de categorie de teren pasune si nu de vechile pasuni ale bunicului si sa admis recursul.eu am considerat faptul ca vechile amplasamente 13 ha pasuni nefiind atribuite trebuiau admise de tribunal la reconstituire dar sa motivat de acordarea cu titlu a 44 ha pasune la legile anterioare. comisia centrala a guvernului pt controlul aplicarii legilor ff in teritoriu a raspuns la petritia mea ca obiectul cererii la legea 193/2007 il constituie vechile amplasamente care sint cultivate acum cu pasuni.printr-un act trimis in timpul litigiului dar care nu l0-am depus. mai are rost sa cer revizuirea deciziei tribunalului?pt art 322 pct 1 sau pct 5 ?

Alte discuții în legătură

Motiv de a promova contestatie in anulare szabodoinitadoina szabodoinitadoina tribunalul a admis recursul comisiei fond funciar si a modificat in tot sentinta judecatoriei in sensul respingerii plingerii la legea 193/2007 ff.astfel am ... (vezi toată discuția)
Revizuire fond funciar dispozitii contrare szabodoinitadoina szabodoinitadoina Bunicului meu i s-au confiscat in 1949 65 ha teren din care 50 arabil si 15 pasuni fanete . la legea 1/2000 se cer 50 ha arabil dar se atribuie din ... (vezi toată discuția)
Motive revizuire szabodoinitadoina szabodoinitadoina intr-un proces fond funciar ,la legea 193/2007 care are ca abiect atribuirea fostelor pasuni si finete expropiate , la judecatorie s-a admis actiunea si mi ... (vezi toată discuția)