avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... motiv de a promova contestatie in anulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

motiv de a promova contestatie in anulare

tribunalul a admis recursul comisiei fond funciar si a modificat in tot sentinta judecatoriei in sensul respingerii plingerii la legea 193/2007 ff.astfel am pierdut 15 ha teren cisstigate prin senntinta judecatoriei. legea 193/2007 .are ca obiect atribuirea de teren numai de categoria pasuni finete fostilor proprietari deposedati pe vechile amplasamente ocupate de pasuni-finete. peste motivarea admiterii recursului comisiei judetene de fond funciar este urmatoarea: petentul adica eu am pam fost expropriat in 1949 de 65 ha din care 50 arabil si 15 ha pasuni finete.dar pina la legea 193/2007 mi s-a reconstituit dreptul de proprietate pt 50 ha teren , in care am cerut terenul arabil normal fiind mai valoros , dar din cele 50 ha cerute la categoria arabil s-a reconstituit prin TP dreptul de proprietate pt 50 ha din care 14 ha arabil si 36 ha pasuni finete deoarece nu era mai mult teren arabil , cele 50 ha fiind atribuite din rezervele statului de la ADS. deci vechile 15 ha pasuni -finete din 1949 NUI AU FOST ATRIBUITE , PRIN URMARE ESTE IN PICIOARE OBIECTUL CERERII MELE LA LEGEA 193/2007 CARE LA ART 2 PCT 1 ARATA OBIECTUL CERERII. ATUNCI POT PROMOVA RECUR IN ANULARE IN BAZA ART 318 CIND INSTANTA ADMITIND RECURSUL A OMIS SA CERCETEZE VREUNUL DIN MOTIVELE DE MODIFICARE A SENTINTEI MODIFICATE DE LA JUDECATORIE? ADICA DESI S-AU ATRIBUIT 36 HA PASUNI ADICA MAI MULT DE 15 HA PREDATE IN 1949 ,NU SINT VECHILE AMPLASAMENTE ALE AUTORULUI DEPOSEDAT CI TEREN DE LA ADS REZERVELE STATULUI ? DECIZIA A FOST PRONUNTATA PE 25 02 2011 DAR NU AM FOST PREZENT LA PRONUNTARE SI A FOST REDACTATA PE 25 MAI 2011 SI EU AM LUAT CUNOSTINTA DE EA ADICA DE MOTIVARE PE 1 IULIE LA ARHIVA JUDECATORIEI VA MULTUMESC

Alte discuții în legătură

Motive revizuire szabodoinitadoina szabodoinitadoina intr-un proces fond funciar ,la legea 193/2007 care are ca abiect atribuirea fostelor pasuni si finete expropiate , la judecatorie s-a admis actiunea si mi ... (vezi toată discuția)
Interpretarea aplicarii legii 193/2007 szabo doinita doina szabo doinita doina prin sentinta judecatoriei sa admis plingerea impotriva hotaririi comisiei ff si mi s-a reconstituit dreptul de proprietatate pt 13 ha pasune. prin decizia ... (vezi toată discuția)
Revizuire fond funciar dispozitii contrare szabodoinitadoina szabodoinitadoina Bunicului meu i s-au confiscat in 1949 65 ha teren din care 50 arabil si 15 pasuni fanete . la legea 1/2000 se cer 50 ha arabil dar se atribuie din ... (vezi toată discuția)