Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire nerecuperata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire nerecuperata

Povestea incepe in 1916 cand decedeaza strabunicul meu si lasa mostenire un teren de 2400mp in orasul Baicoi Prahova la 6 descendenti.Eu ii mostenesc pe 2 dintre ei pe filiatia : strabunic-bunica-tata ( am acte de succesiunue bunica-tata si tata-eu dar acestea nu contin si terenul respectiv deoarece nu a existat o dovada a propietatii si nici act de propietate) si strabunic-sora bunicii-tata-eu(sora bunicii lasa tatalui meu toata verea sa prin testament autentificat la notariat dar fara sa se specifice nimic despre terenul in cauza).Pe terenul respectiv a ramas numai o sora (pe care o voi denumi A) .care avea prin buna intelegere folosinta a 400mp din teren unde si-a construit o casa(1946).Restul terenului era cultivata de catre ceilalti frati cu pomi fructiferi de pe care s-au valorificat fructele pana in 1989."A" decedeaza in anul 1988 si lasa descendenti 2 fiice ,pe A1 si A2. dar si pe sotul lui A ,AB.
Eu am platit impozit pe teren pana in 1994 pe numele bunicii si a tatalui iar in 1995 am fost anuntat ca nu mai am dreptul la teren.Am interbat care este motivul si am primit un raspuns sec ca A a venit cu acte si a luat tot terenul.(declaratia primarului de atunci)
Tot in acel an au aparut niste pb de sanatate la mine care au dus in final la pierderea vederii ceea ce m-a pus in indisponibilitate de a continua demersurile.
In acest moment mai am rol la ei dar pe aceeasi strada la alte nr. 2 si 4. Nr.2 nu exista iar la nr 4 sta o familie care si-a achitat impozitul la zi.(eu am de plata din 2001 aprox 1000 lei pt fiecare).
Am mai aflat urmatoarele :
- in registrul agricol ,la terenul respectiv este trecuta numai "A" cu 800mp(ea avea numai 400mp) inscris din anul 1959-1963.
- la cartea funciiara apare "A" cu 1250mp.,"A1" cu 750mp dobanditi prin act de partaj voluntar intre "A1" si "A2" din 1992 si un act de vanzare-cumparare intre "A2" si sotul lu "a1" pt 450mp.
- in dosarul de rol a lui "A1" care a ramas pe terenul respectiv apar urmatoarele acte :
- o hotarare judecatoresca de schimbare de nume din 1979 din care reiese ca pe "A" si "AB" ii chemau altfel inainte.(ma intreb cum apare "A" in registrul agricol,in inscrisul din 1959-1963 cand ea a dobandit numele inscris acolo abia in 1979 ?)
- actul de partaj voluntar dintre "A1" si "A2"
- un act de succesiune din 1992 dupa defunctul "AB" sotul lui "A"
Eu am urmatoarele acte legate de acel teren:
-chitante de plata a impoxitelor 1967-1994 doar cateva
- certificate de producator pe numele tatalui meu si a bunicii din 1968,1981,1983
- o adeverinta emisa in 1992 de primaria orasului pe legea fondului funciiar (cred ca 18/1991) prin care tatal meu primeste niste terenuri extravilane.(ma intreb daca nu datorita faptului ca la primarie ,la data aceea,exista un inscris vis-a-vis de terenul cu pricina)
Sincer sa fiu sunt bulversat si nu stiu de unde sa apuc problema ! Dati-mi un sfat va rog si mai am si cateva intrebari :
1. Unde pot gasi actele de succesiune ale lui "A" si "AB" si actele care au dus la realizarea succesiunii ? ( banuiesc ca e vorba de o arhiva a notariatului de stat) Am eu dreptul sa scot aceste acte pe baza la ce acte am eu ?
2. Daca intentez un proces sunt scutit de cheltuieli de judecata in virtutea faptului ca am un certificat de handicap grav pe termen nelimitat?
3. Exista un registru agricol si unul de cadastru mai mare decat cel de oras unde as putea gasi ceva ? Si daca da unde este el ?
4. Pe baza actelor pe care le am pot cere notarei din localitatea unde este situat terenul sa imi ofere acces la datele ce au fost la baza contractului de vanzare-cumparare din 2004 ?(am aflat ca acolo se afla actul) Cineva mi-a spus ca informatiile notariale sunt publice daca faci dovada ca esti parte in actul respectiv iar eu nu am legatura decat cu terenul si nu cu partile.
Ce sanse am sa imi redobandesc terenul ?

Va multumesc anticipat !
va multumesc pt sfaturi. La ce va referiti cand spuneti "avantaje" ?
Este greu sa primiti un sfat fara toate datele spetei. Trebuie sa contestati documentul de plata la instanta. Ce document v-au inmanat? M-am referit la finalitate, adica la rezultatul pe care probabil il veti obtine.
Am primit doua somatii de plata ptr cele doua loturi pt, perioada 2001-2011 dar ambele sunt pe adresa veche (din 1960). Luni vreau sa le platesc jumatate din suma ,echivalentul impozitului pe 5 ani, si as le cer o recalculare. Fac bine ?
Eu am solicitat si un istoric de rol pt. perioada 1970-1990 dar ei au spus ca au predat arhiva de pana in 1995. Unde as putea sa gasesc aceste roluri ?
Nu faceti bine. Contestati sumele pe care nu le datorati.Daca platiti inseamna ca nu aveti obiectiuni si nu puteti cere ulterior' recalcularea" Se va calcula o taxa de timbru la valoarea respectiva pe care o indicati in contestatie.-- Acolo unde "au predat arhiva."
Unde sa fac contestatia ? La serviciul de taxe si impozite al orasului respectiv ? Arhiva de pana in 1995 ma interesa pt a aduce o dovada ca am platit impozitul aferent terenului respectiv,pe adresa actuala nu pe cea din 1960.
Va multumesc