Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... TRANSPORT
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

TRANSPORT

BUNA ZIUA!
SUNT UN CETATEAN DE 30 ANI DIN MUNICIPIUL ROMAN-JUD.NEAMT SI AM CERTIFICAT DE INCADRARE IN GRADUL DE HANDICAP ACCENTUAT.

AS AVEA SI EU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA:

IN LEGEA 448/2006 REPUBLICATA, ART.23 , SPUNE CA ,,PERSOANELE CU HANDICAP GRAV SI ACCENTUAT BENEFICIAZA DE GRATUITATE PE TOATE LINIILE LA TRANSPORTUL URBAN CU MIJLOACE DE TRANSPORT IN COMUN DE SUPRAFATA SI CU METROUL. BENEFICIAZA DE ACEST LUCRU SI INSOTITORII PERSOANELOR CU HANDICAP ACCENTUAT,IN PREZENTA ACESTORA.LEGITIMATIA PENTRU TRANSPORTUL URBAN CU MIJLOACE DE TRANSPORT IN COMUN DE SUPRAFATA ESTE VALABILA PE INTREGUL TERITORIU AL TARII , FIIND RECUNOSCUTA DE TOATE REGIILE DE TRANSPORT LOCAL , SI ESTE ELIBERATA DE DIRECTIILE GENERALE DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI JUDETENE, COSTURILE FIIND SUPORTATE DIN BUGETELE JUDETELOR".

CUM POT FACE ROST DE ACEASTA LEGITIMATIE?
PE BAZA ACESTEI LEGITIMATII POT MERGE IMPREUNA CU UNUL DIN FRATI SI CU UNUL DIN PARINTI GRATUIT DE CATE ORI ESTE NEVOIE, SPRE EXEMPLU PE TRASEUL ROMAN-BUCURESTI?
In momentul eliberarii certificatului care atesta faptul ca are handicap grav sau accentuat trebuia sa primiti o hartiuta pe care ar fi trebuit sa fie scrios toate drepturile pe care le aveti, pentru loc de parcare gratuit, pentru transport, pentru bilete de tratament etc, pentru dvs. si insotitor etc. Tot dansii aveau obligatia sa va informeze si sa va elibereze legitimatiile de calatorie ....
Deci trebuie sa mergeti cu talonul de pensie al persoanei care are certificatul de handicap (daca aveti), cu BI/CI, calatoriile primite pentru calatoriile cu trenul (acestea vor fi oprite si vi se vor elibera altele intr-un numar mai mare), certificatul de handicap, eventual este bine sa aveti o copie la toate aceste documente.
Exista mai multe facilitati, aceste sunt in functie de afectiunea pentru care vi s-a eliberat certificatul respectiv.
cons. jur. I.V.