Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... pensie handicap nevazator
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

pensie handicap nevazator

Din nou am o problema si apelez la dv. in speranta caci ma veti ajuta ca si pana acum.O persoana -pensionara de stat cu o pensie minima de 350 lei nu vede deloc fiind diagnosticata cu cataracta are dreptul si la pensie de handicap ? Daca da, va trebui sa opteze pentru una dintre pensii sau poate ramane cu ambele?Si inca o intrebare ar mai fi - daca are dreptul ca o persoana care sa o ajute,fiind nevazator complet,insotitor platit sau ceva de genul.
nu cred ca are dreptul la pensie.
Daca a fost incadrata in categoria „handicap grav” beneficiaza de:
indemnizaţie lunară, indiferent de venituri, în cuantum de 202 lei;
buget personal complementar lunar, indiferent de venituri, în cuantum de 91 lei ;
indemnizaţie de însotitor, în cuantum de 416 lei, sau asistent personal.
gratuitatea transportului interurban, la alegere, cu orice tip de tren, în limita costului unui bilet la tren accelerat clasa a II-a, cu autobuzele sau cu navele de transport fluvial, în limita a 12 călătorii dus-întors pe an calendaristic;
gratuitate transport urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă şi cu metroul.
un card-legitimaţie pentru locurile gratuite de parcare. Autovehiculul care transportă o persoană cu handicap posesoare de card-legitimaţie beneficiază de parcare gratuită.

Actele necesare pentru obţinerea prestaţiilor sociale şi a transportului pentru adulţi:

actul de identitate, copie şi original al persoanei cu handicap sau reprezentantului legal;
dispoziţia de tutore/curator în copie şi original, în situaţia în care persoana cu handicap a fost pusă sub interdicţie;
certificatul de încadrare în grad de handicap,copie şi original;
talonul de pensie în copie (pentru pensionari);
adeverinţa de la Casa de Pensii din care rezultă că a predat sau nu a beneficiat de bilete CFR în anul în curs;
adeverinţa de salariu (pentru salariaţi);
certificat fiscal adeverinţă de venituri care să ateste deţinerea sau nu de venituri impozabile că nu realizează venituri (pentru cei fără venit);
1 poză tip BI/CI;
dosar de plastic.

Actele necesare pentru obţinerea cartelei de metrou şi a legitimaţiei RATB pentru persoana cu handicap şi pentru asistentul personal:

Certificatul de încadrare în grad de handicap valabil (copie+original);
Actul de identitate (copie+original);
Poză color tip BI recentă;
Pentru beneficiarii de legitimaţii în baza altor acte normative, adeverinţă de la RATB care atestă scoaterea din evidenţă a acesteia.

Poate beneficia de asemenea de subventionarea dobanzii la creditele luate pentru adaptarea unei locuinţe conform nevoilor individuale de acces;

Alexandru Munteanu, Avocat
Va mutumesc pentru raspuns.
Cu sima Elena C.