avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort din inchisoare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort din inchisoare

Buna. As vrea sa stiu daca unul dintre soti este condamnat la 4 ani de inchisoare, celalat poate divorta? Cel din inchisoare este insrtiintat sau nu? e nevoie de martori sau sunt suficiente inscrisurile, respectiv decizia de executare?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:01, 6 Martie 2011
Da, celalalt sot poate divorta insa va trebui sa probeze cu inscrisuri si martori ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei.
Cu alte cuvinte nu este suficienta doar depunerea acelei hotarari de condamnare.
Procedura de citare cu paratul va trebui legal indeplinita, sens in care va trebui sa indicati in actiune penitenciarul unde executa pedeapsa si acesta va fi citat si adus la termenele de judecata.
Da, sotul arestat trebuie citat si va fi adus la judecata.
Daca nu este de acord cu divortul va trebui sa audiati si martori.
Faptul ca se afla inchis va poate ajuta la proces,incovenientul fiind probabil acela ca va fi prezent...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, sotul arestat trebuie citat si va fi adus la judecata.
Daca nu este de acord cu divortul va trebui sa audiati si martori.
Faptul ca se afla inchis va poate ajuta la proces,incovenientul fiind probabil acela ca va fi prezent...

unde scrie ca va fi adus la judecata.aducerea la care va referiti nu exista
Odata cu citarea la penitenciar gardienii il vor aduce la instanta.
Vreti sa scrie in Codul de procedura civila?
Sau la ce va referiti?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Odata cu citarea la penitenciar gardienii il vor aduce la instanta.
Vreti sa scrie in Codul de procedura civila?
Sau la ce va referiti?

fiind Sambata seara, doar banuiesc ca aveti glume juridice pe flux; acest post este mai tare decat primul.Unde s-a mai auzit ca tam nesam gardienii sa duca pe icsulescu la instanta.
Nota bene: vreti sa scrie in Codul de procedura fiscala.
Rugamintea mea ar fi sa nu raspundeti automat cum cititi ceva, intrucat nici chiar profesorii de la care am invatat dreptul-atat cat a putut fiecare student pricepe-nu ar avea poate o asa viteza de reactie

Alte discuții în legătură

Cat de mult poate tine un divort narcis_vl_ro narcis_vl_ro de un an am divortul pus pe rol si nici pana acum nu s-a solutionat eu deja mi-am refacut viata astept un copil in februarie si astept sa mi se desfaca ... (vezi toată discuția)
Buna ziua narcis_vl_ro narcis_vl_ro acum cateva saptamani am depus cererea de divort de sotul meu.acesta este inchis in italia 18 ani si are de platit si o amenda de cateva sute de mii de euro, ... (vezi toată discuția)
Refuz de a propune martor intr-o cauza declinata de divort valentin_76 valentin_76 am urmatoarea situatie: intr-un proces de divort au fost administrate toate probele. cand ar fi trebuit sa ramana in pronuntare paratul invoca exceptia de ... (vezi toată discuția)