Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort din inchisoare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort din inchisoare

Buna. As vrea sa stiu daca unul dintre soti este condamnat la 4 ani de inchisoare, celalat poate divorta? Cel din inchisoare este insrtiintat sau nu? e nevoie de martori sau sunt suficiente inscrisurile, respectiv decizia de executare?
Da, celalalt sot poate divorta insa va trebui sa probeze cu inscrisuri si martori ca exista motive temeinice pentru desfacerea casatoriei.
Cu alte cuvinte nu este suficienta doar depunerea acelei hotarari de condamnare.
Procedura de citare cu paratul va trebui legal indeplinita, sens in care va trebui sa indicati in actiune penitenciarul unde executa pedeapsa si acesta va fi citat si adus la termenele de judecata.
Da, sotul arestat trebuie citat si va fi adus la judecata.
Daca nu este de acord cu divortul va trebui sa audiati si martori.
Faptul ca se afla inchis va poate ajuta la proces,incovenientul fiind probabil acela ca va fi prezent...
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Da, sotul arestat trebuie citat si va fi adus la judecata.
Daca nu este de acord cu divortul va trebui sa audiati si martori.
Faptul ca se afla inchis va poate ajuta la proces,incovenientul fiind probabil acela ca va fi prezent...

unde scrie ca va fi adus la judecata.aducerea la care va referiti nu exista
Odata cu citarea la penitenciar gardienii il vor aduce la instanta.
Vreti sa scrie in Codul de procedura civila?
Sau la ce va referiti?
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Odata cu citarea la penitenciar gardienii il vor aduce la instanta.
Vreti sa scrie in Codul de procedura civila?
Sau la ce va referiti?

fiind Sambata seara, doar banuiesc ca aveti glume juridice pe flux; acest post este mai tare decat primul.Unde s-a mai auzit ca tam nesam gardienii sa duca pe icsulescu la instanta.
Nota bene: vreti sa scrie in Codul de procedura fiscala.
Rugamintea mea ar fi sa nu raspundeti automat cum cititi ceva, intrucat nici chiar profesorii de la care am invatat dreptul-atat cat a putut fiecare student pricepe-nu ar avea poate o asa viteza de reactie