Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare??
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare??

B-)am o intrebare si nu-i gasesc raspuns!"Declaratia de trecere a frontierei pentru minori"cit timp e valabila,daca pe ea nu-i specificata nici o perioada?pot circula tot timp cu acea declaratie Ro...At. si retur sau totusi trebuie inoita la un moment dat?va multumesc anticipat!
Din cate stiu, in cadrul acestor declaratii sunt precizate atat tara in care se calatoreste, cat si perioada calatoriei, iar cel care il insoteste pe minor va trebui sa aiba asupra sa cazierul judiciar
Declaratie de trecere a frontierei cu un minor trebuie sa cuprinda acordul parintelui sau al parintilor ori a reprezentantului legal al minorului cu privire la efectuarea calatoriei respective de catre minor, la statul sau statele de destinatie, la perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria, precum si datele de identitate ale insotitorului respectiv.
Declaratia este valabila doar pe perioada specificata in cuprinsul ei.
=D>Buna ziua si multumesc pentru raspunsuri!
in declaratia fiului meu e specificat asa:"PREZENTA DECLARATIE VA SERVI LA POLITIA JUDETULUI-SERVICIU PASAPOARTE SI LA INDEPLINIREA FORMALITATILOR DE TRECERE A FRONTIEREI":fara alti termeni .Va multumesc inca o data!
Model declaratie:

[ link extern ]
Multumesc pentru formular!
micutul meu circula cu mine tot timp,niciodata cu alte persoane!
va multumesc mult!