avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj dupa concediul dematernitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj dupa concediul dematernitate

BUNA SEARA,
Va rog frumos sa ma ajutati.
M-am intors din concediul de maternitate si angajatorul m-a angajat la un alt loc de munca, Pana am plecat in concediu am lucrat ca si vanzatoare la un magazin alimentar, iar acum m-a angajat ca si vanzatoare la un bar de noapte, in cadrul aceleiasi institutii.
Intrucat nu pot lucra noaptea si mai ales in conditiile de la bar, va intreb :
Este legal ca angajatorul sa-mi impuna sa lucrez noaptea la baraca eu innainte de concediu am lucrat de zi la alimentara?
Si o alta intrebare: Daca angajatorul ma da afara dupa 3 luni de lucru beneficiez de somaj?
Va multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:56, 7 Martie 2011
tudorvaleriu a scris:

procmarci:
Aveti dreptate dar OUG 111/2010 se aplica de la 01.01.2011 iar @iancu_costy vorbea de revenirea dintr-un CCC in baza OUG 148/2005 care nu avea aceasta prevedere.


De unde ati concluzionat ca vorbea de OUG 148, ca userul nu face referire la nici o data, si nu cred ca revenea din concediu anul trecut si punea intrebarea acuma?
Orcum, nu vreau sa discutam contradictoriu, se mai intampla...
Scuze, nu am vrut sa supar, dar nici sa inteleaga userul gresit.
1. Chiar daca a revenit din CCC in acest an nu i se aplica prevederile OUG 111/2010 deoarece a beneficiat de CCC in baza prevederilor OUG 148/2005.
2. Pentru lamuriri se poate contacta orice AJOFM.
3. M-ar bucura sa gresesc si eu si AJOFM si sa aveti dreptate dvs. Ar fi in folosul user-ului nostru.
Ultima modificare: Luni, 7 Martie 2011
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de somaj si impozitare plati compensatorii guiualina guiualina Buna ziua! In momentul de fata sunt in concediu de crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani, dar fara plata indemnizatiei, pt. ca am ales varianta ... (vezi toată discuția)
Revenire la servici din ccc adela05 adela05 Daca unei persoane ii expira CCC la 01.01.2012 si nu a dat nici un semn, in sensul ca nu a anuntat nici ca vine, nici ca nu mai vine la servici, eu am dreptul, ... (vezi toată discuția)
Acordare somaj CalinStefania CalinStefania Conform art.22 din Ordonanta de Urgenta nr.111 din 8 Dec 2010 , persoanele care au beneficiat de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani ... (vezi toată discuția)