Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa post consilier juridic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa post consilier juridic

eventual si un model Fp-consilier juruidic:((:((#-o
Crisy, utilizator
MODEL FISA POSTULUI PENTRU CONSILIER JURIDIC

1.BIROUL: Juridic
2.FUNCTIA/POSTUL: consilier juridic
3.STUDII/SPECIALITATEA: stiinte juridice
4.VECHIME: 1 an
5.ALTE CERINTE DE SPECIALITATE:
- cunoasterea normelor de specialitate ce reglementeaza obiectul de
activitate al societatii;
- cunoasterea legislatiei muncii in vigoare si a modificarilor ei la zi
6.RELATII:
- Ierarhice - este subordonat: directorului general
- are in subordine: -

- Functionale:
- cu directorul general - pentru a i se comunica si aviza unele decizii interne;pentru intocmirea regulamentului de ordine interioara si in situatia cand acestuia i se aduc anumite modificari;etc

- De colaborare:

- cu compartimentul economic -in vederea obtinerii unor situatii periodice privind achitarea sau neachitarea unor obligatii contractuale pentru a se proceda la aplicarea masurilor legale in
vigoare;

- cu compartimentul resurse umane - in scopul obtinerii unor evidente periodice a contractelor de munca incheiate cu angajatii societatii,etc;

-De reprezentare: - reprezentarea societatii in instanta in situatia aparitiei unor litigii care trebuie solutionate pe cale judecatoresca

7.ATRIBUTII :
- sa respecte programul de lucru:
- sa vizeze si sa duca la indeplinire unele decizii din partea conducerii;
- activitate de consiliere privind problemele legale cu care se confrunta societatea;
-conceperea unor contracte incheiate de societate;
-analiza contractelor incheiate de societate;
-consultarea periodica a monitorului oficial in scopul aflarii ultimelor acte norma-
tive aparute;
-reprezentarea societatii in fata instantei judecatoresti in situatia unor litigii;
-intocmirea documentatiei necesare propriei sale activitati;
- contactarea departamentului financiar contabil in vederea obtinerii unor informa-
tii privind cei care nu si-au achitat obligatiile contractuale;
- sa ia masurile necesare impotriva acestor persoane.

NUME:

DESCRIEREA POSTULUI: CONSILIER JURIDIC

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII:

PREGATIRE: Facultatea de Drept, specializat in stiinte juridice

RELATIILE POSTULUI:

Colaboratori: a) directi: serviciul finante-contabilitate
b) indiercti: toate compartimentele

ATRIBUTII:
-asigura consultanta juridica pentru SC ...;
- asigura asistenta juridica pt. SC... in fata oricaror organe jurisdictionale;
-urmareste aparitia actelor normative si aduce la cunostinta conducerii obligatiile ce revin SC ...;
-intocmeste formalitatile prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv, asigurand inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului si publicarea acestora in Monitorul Oficial;
-vizeaza pentru legalitate deciziile emise de conducerea SC ...;
-avizeaza toate documentele cu caracter de norme si regulamente care reglementeaza activitatea .SC ....;
-participa la negocierea contractului colectiv de munca si la elaborarea Regulamentului intern, aducand la cunostinta conducerii SC .... dispozitiile legale care trebuie respectate in acest caz;
-participa la negocierea contractelor in care SC .... urmeaza sa devina parte si elaboreaza proiecte de astfel de contracte;
-urmareste respectarea legalitatii in cazul incheierii, modificarii si desfacerii contractelor individuale de munca;
-completarea si operarea de modificari in Registrul general de evidenta al angajatilor;

LIMITE DE COMPETENTA:
Decide asupra modului de indeplinire a sarcinilor trasate, in sensul obtinerii eficientei si eficacitatii maxime, fara afectarea disciplinei tehnologice si a reglementarilor in vigoare.

RESPONSABILITATI:
-folosirea eficienta a timpului de munca;
-executarea la termen si de buna calitate a sarcinilor trasate;
-cunoasterea si respectarea normelor de protectia muncii si PSI specifice locului de munca;
-respectarea contractului colectiv de munca , a contractului individual de munca si a Regulamentului interior;
-suporta consecintele legale in cazul provocarii de pagube materiale produse firmei din vina si in legatura cu munca lui;
-pastrarea secretului de serviciu, stipulat in clauza de confidentialitate.

SEF IERARHIC, TITULAR POST,

Data primirii fisei de catre titular

8.LIMITE DE COMPETENTA:
-sa desfasoare o activitate de consultanta si asistenta juridica la societatea la care isi desfasoara activitatea

9. RESPONSABILITATI:
- bunul mers al societatii din punct de vedere juridic;
-unele litigii judecatoresti in care este implicata societatea