Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA distributie pliante
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

distributie pliante

firma din romania distribuie pliante publicitare in Germania,cum se evidentiaza in contabilitate ca serviciu intracomunitar si daca da este necesar inregistrarea ca platitor de tva ,registru evidenta intracomunitara
firma din romania este platitoare de tva?
cui presteaza aceste servicii?
firma acum se infinteaza si presteaza servicii pentru o firma din germania platitoare de tva
da, este nevoie de inscrierea in ROI si de inregistrarea in scopuri tva intracomunitar, in caz ca firma nu opteaza sa fie platitoare de tva la infiintare.
factura de servicii se va intocmi fara tva si operatiunea se va declara in 390.