Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata - ma incadrez?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata - ma incadrez?

Buna ziua.
Tatal meu are varsta de 55 ani si 10 luni.
Stagiul complet este de 37 ani 4 luni si 22 zile din care 18 ani 8 luni si 10 zile sunt in gr A II a.
Spuneti-mi va rog daca se poate pensiona anticipat, pentru ca m-am legat de cap la institutia competenta, cand am fost si am cerut informatii si inca nu am reusit sa-mi dau seama ce e de facut...

Va multumesc din suflet!
Limita de varsta la 61 ani,reducere de 4 ani din 65.Anticipat la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 43 de ani(sau atunci cand o indeplineste),fara stagiu asimlat.Anticipat partial la 60 de ani,conditia de stagiu fiind de 35 de ani,fara stagiu asimilat.Total stagiu de cotizare la acest moment are 41 ani,10 luni si 22 de zile(37 ani,4 luni si 22 zile + 4 ani si 6 luni perioada suplimentara la vechimea in munca,datorita celor 18 ani in grupa II de munca).Nu stiu in schimb ce stagiu asimilat are.
Tatal dvs. poate beneficia de:
-pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani, intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani;
-pensie pentru limita de varsta la 61 de ani, varsta standard de pensionare de 65 de ani fiind redusa cu 4 ani pentru perioada lucrata in grupa II de munca.

Daca, pana la implinirea varstei de 60 de ani, tatal dvs. va depasi cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 35 de ani, va putea beneficia de pensie anticipata.